İthalatta dampinge karşı vergi

Hürriyet Haber
05.08.2009 - 10:24 | Son Güncelleme:

Çin ve Tayland menşeli bisiklet ve motosiklet iç ve dış lastiklerinin ithalatında dampinge karşı vergi uygulanacak.

Dış Ticaret Müsteşarlığının İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin iki Tebliği Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan ve Tayland menşeli “bisiklet iç ve dış lastikleri” için 30 Nisan 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ ile Çin için CIF (mal bedeli, sigorta, navlu) bedelin yüzde 33 ve yüzde 50'si, Hindistan için yüzde 20 ve yüzde 64'ü ve Tayland için yüzde 100'ü oranında dampinge karşı önlemin yürürlüğe konulduğu hatırlatıldı.

Tebliğe göre, dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden meydana gelmesine yol açacağı iddiasıyla Anlaş Anadolu Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan başvuru üzerine, başlatılan nihai gözden geçirme soruşturması, Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel
Müdürlüğü tarafından yürütülerek tamamlandı.

Buna göre, bisikletlerde kullanılan kauçuktan yeni dış lastiklerin (gümrük tarife pozisyonu belirtilen jantlara takılı olsun olmasın ancak jantı hariç) ithalatında dampinge karşı Çin için CIF kıymetinin yüzde 33'ü, Hindistan için yüzde 20'si, Tayland için de yüzde 100'ü oranında vergi konulmasına karar verildi.
Bisikletlerde kullanılan kauçuktan iç lastiklerin (gümrük tarife pozisyonu belirtilen jantlara takılı olsun olmasın ancak jantı hariç) ithalatında da dampinge karşı Çin için CIF kıymetinin yüzde 50'si, Hindistan için yüzde 64'ü, Tayland için de yüzde 100'ü oranında vergi konulacak.

Aynı şekilde Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayland menşeli “motosiklet iç ve dış lastikleri”ne dönük dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden meydana gelmesine yol açacağı iddiasıyla Anlaş Anadolu Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan başvuru üzerine de nihai gözden geçirme soruşturması tamamlandı.

Buna göre ise motosikletlerde kullanılan kauçuktan yeni dış lastiklerin ithalatında dampinge karşı Çin için CIF kıymetinin yüzde 37'si, Tayland için yüzde 68'i oranında vergi konulması kararlaştırıldı. Motosikletlerde kullanılan kauçuktan iç lastiklerin ithalatında ise dampinge karşı Çin ve Tayland için CIF kıymetinin yüzde 100'ü oranında vergi uygulanacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı