GeriEkonomi İthalat sucuk fiyatını da düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İthalat sucuk fiyatını da düşürdü

Et ithalatı yapılacağının açıklanmasından önce fiyatı 40 liraya kadar çıkan sucuğun kilosu 30 liranın altına geriledi.

Son bir yılda yaşanan fiyat artışıyla kemikli kırmızı etin maliyeti 18 liraya kadar çıktı.Bu yükseliş, sucuk, salam ve sosisin gibi ürünlerin fiyatlarının da artmasına yol açtı. Et ithalatı açıklamasından önce fiyatı 40 liraya kadar çıkan sucuğun kilosu 30 liranın altına geriledi. Fiyatların daha da düşmesinin beklendiği bildirildi.

Bursa Kasaplar Odası Başkanı ve Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız, bazı firmaların etteki artışı gerekçe göstererek özellikle sucuk fiyatlarını yükselttiğini söyledi.

Burada fırsatçılık yapıldığını belirten Yıldız, “Sucuk, belli bir oranda yağ içeriyor. Diğer katkılarla birlikte sucuğun sadece belli bir kısmı etten oluşuyor. Bu durumda fiyatların 40 liraya kadar çıkmasını ete bağlamak doğru olmaz. İthalat açıklaması ile fiyatların aniden 30 liranın altına inmesi de düşündürücü” dedi.

Yıldız, ithalat açıklamasından sonra kemikli kırmızı etin maliyetinin 15-16 lira civarında kaldığını ifade ederek, “Herkes bekliyor. Daha fazla düşmeyeceği görüldü. İthalatın yapılması halinde fiyatlar daha da düşecektir” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle