GeriEkonomi İthalat 36 milyar dolara ulaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İthalat 36 milyar dolara ulaştı

Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu, bu yılın Ocak-Ekim döneminde ithalatın 36 milyar 35 milyon dolar, ihracatın 25 milyar 366 milyon dolar olarak gerçekleştirildiğini bildirdi.

Saygılıoğlu, Gümrük Müsteşarlığı ile Eskişehir Sanayi Odası tarafından ortaklaşa yaptırılan Eskişehir Gümrük Müdürlüğü`nün yeni hizmet binasının açılış töreni öncesi yaptığı açıklamada, geçen yıl Ekim ayında 5 milyar 87 milyon dolar olan toplam ithalatın, bu yıl 2 milyar 524 milyon dolar olarak belirlendiğini söyledi.

Geçen yıl 2 milyar 388 milyon dolar olan ihracatın da bu yıl Ekim ayında 2 milyar 323 milyon dolar olduğunu kaydeden Saygıloğlu, ihracat rakamının manuel (elle-otomasyona geçilmemiş) çalışan gümrüklerden gelecek rakamlarla 50 milyon dolar daha artabileceğini vurguladı.

Saygılıoğlu, bu şekilde Ocak-Ekim döneminde toplam ithalatında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 18,7 azalarak, 36 milyar 35 milyon dolar olarak hesaplandığını ifade etti.

Gümrük Müsteşarı, 10 aylık ihracatın ise geçen yıla göre yüzde 9,35 artarak 25 milyar 366 milyon dolara çıktığını bildirdi. Böylece dış ticaret açığının 10 milyar 668 milyon dolar olarak tespit edildiğini anlatan Saygılıoğlu, dış ticaret açığının geçen yıla göre yüzde 49,5 düşüş kaydettiğini belirtti.

Nevzat Saygıloğlu, 2000 yılında yüzde 52,34 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının da bu yıl aynı dönemde yüzde 70,40 olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

24 SAAT MESAİ

Gümrük Müsteşarı, yıl sonundaki işlem hacmini de dikkate alarak, gümrüklerde 24 saat mesai başlattıklarını da söyledi. Saygılıoğlu, ``ilk defa gerçekleştirdiğimiz bu uygulama ile İstanbul Halkalı Tekstil Gümrüğü Aralık sonuna kadar 24 saat hizmet verecek.

Bu pilot uygulama ile işlemlerin çok daha hızlı yapılması sağlanacak. Halkalı için ihracat birliklerinden nöbetçi eleman istedik. Kendi ekiplerimizide seferber ettik`` dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle