GeriEkonomi İthal saman fiyatları düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İthal saman fiyatları düşürdü

İthal saman fiyatları düşürdü
refid:21422111 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de saman fiyatlarındaki artışın önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ithalat uygulamasıyla fiyatların gerilemeye başlaması, et ve süt üretiminde maliyetlerin artacağı endişesine kapılan üreticileri rahatlattı.

Saman miktarı azaldı

Kütahya İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı  Bahattin Atakan, tüm bölgelerde saman fiyatlarında kaydedilen artışın, bu yıl kar yağışının yoğun olarak düşmesi ve  ilkbaharda arazilerin uzun süre karla kaplanmasıyla saman elde edilen bitkilerin yeterince büyüyememesinden kaynaklandığını söyledi.Bu yıl arazilerden, önceki yıllara göre yaklaşık 5’te bir oranında saman  alınabildiğini belirten Atakan, bunun da çiftçilerin ihtiyacını bile zor karşılayabildiğini ve piyasaya arz edilen saman miktarının çok azaldığını bildirdi.

Atakan, geçen yıl hasat döneminde 2,5 lira, kış aylarında 5 lira olan bir  saman balyası fiyatının bu yıl 13 liraya kadar yükseldiğini dile getirerek, şöyle  devam etti: “Devletimiz ithalat kararı aldı ve üreticilerimizi bir nebze olsun rahatlattı. İnşallah daha ucuz maliyetli ithal saman gelir ki, sıkıntılı olan üreticimize daha fazla yararı olur. Şu anda ithal samanın balyası 9-9,5 liradan satılıyor. 13 liraya kadar çıkan yerli samanın fiyatı da 9-9,5 liraya düştü. Üreticilerimiz en fazla samanı kullanır. Kışın kar yağdığında hayvanlar  açık besiye çıkarılamadığından mutlaka önünde bulunması gereken bir üründür.  Şimdi oluşan fiyatlara göre saman maliyeti, geçen yılın 3 katına çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle