GeriEkonomi İthal içki ve biraya asgari vergi darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İthal içki ve biraya asgari vergi darbesi

Otomotiv ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarını artıran hükümet, alkollü içkilerden alınan vergilerde de yeni bir düzenlemeye gitti. Dün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre bugüne kadar alkollü içkilerden alınan oransal verginin yanısıra her içki türü için ‘‘asgari vergi’’ miktarı belirlendi.

Eğer bir içkiden alınan oransal vergi o içki türü için belirlenen Asgari verginin üzerindeyse yüksek olan vergi miktarı ödenecek. Eğer, oransal vergi o içki için belirlenen asgari vergi miktarının altında ise bu sefer vergilendirme asgari vergi üzerinden yapılacak.

Yeni vergi düzenlemesinin şaraplarda fiyatları çok fazla etkilemeyeceği, buna karşılık özellikle ithal içki fiyatlarında önemli artışlara neden olacağı belirtiliyor. Vergi değişikliği bira maliyetlerinde de önemli artışlara neden oldu.

Bundan önce şarapların litresinden yüzde 63.3 oranında ÖTV alınıyordu. Şarap üreticileri oransal verginin, belirlenen yeni asgari vergiden zaten yüksek olduğunu, bu nedenle de fiyatlarda artış olmayacağını belirtiyorlar.

BİRADA VERGİ AĞIRLAŞTI

Biracılar cephesinde ise durum biraz daha karışık. Bira tüketiminin birbirinden maliyet olarak çok farklı ambalajlarla yapılması nedeniyle asgari vergi miktarının bu ürünlerdeki fiyatları ne kadar artıracağı henüz kesinleşmiş değil. Ancak, yapılan hesaplar bundan önce oransal olarak biranın litresinde ortalama 420-425 bin lira olan vergi miktarının, asgari vergi ile 325-330 bin lira artarak 750 bin liraya çıktığını gösteriyor. Biracılar, 50 santilitrelik bir şişe biradaki vergi yükünün yaklaşık 160 bin lira arttığını belirtiyorlar. Bu artışın fiyatlara yansıtılıp yansıtılmayacağı henüz kesin değil.

ŞİŞEDE 11 MİLYON

Bir süre önce alkollü içki ithalat ve dağıtımında yapılan serbestleşme ile birlikte, viski dışındaki yüksek alkollü içki fiyatları yüzde 70'lere varan düzeyde ucuzlamıştı. Getirilen Asgari Vergi sonrasında, ithal içki fiyatlarının şişede 9-11 milyon lira arasında artış göstermesi bekleniyor.

Yeni düzenleme uyarınca alkollü içeceklerde oransal vergi uygulaması, herhangi bir oran değişikliğine gidilmeden yine devam edecek. Ancak oransal vergi, asgari verginin altında kalamayacak.

Eğer oransal tutar, belirlenen asgari verginin altında ise o zaman vergi miktarı, otomatikman asgari vergi tutarına yükselecek.

Oransal tutar daha yüksek ise bu defa asgari verginin bir geçerliliği olmayacak ve ÖTV, oransal tutar üzerinden tahsil edilecek.

İthalatçılar Rekabet Kurulu'na gidiyor

Alkollü İçecekler İthalatçıları ve Dağıtıcıları Derneği Başkanı Osman Ünlü, alkollü içeceklerdeki ÖTV'nin artırılmasının büyük markalara sahip şirketlere yaradığını savunarak, Rekabet Kurulu'na başvuracaklarını bildirdi. Ünlü, kararı eleştirerek, ‘‘Bilinçli yapılmış. Viski ve rakı tüketicilerine büyük darbe’’ diye niteledi. Maliye Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu yeni ÖTV oranlarıyla Türk halkının rakıyı 20 milyon liranın altında ve şu anda 12-14 milyon liraya satılan viskiyi de 30 milyon liranın altında içmesinin imkansız hale geldiğini belirten Ünlü, şöyle dedi: ‘‘Bu kararın çıkması en çok büyük markalara sahip şirketlere yaramıştır. Büyük viski şirketlerine tekel olma olanağı sağlamıştır. Bugün İskoçya'da bu fiyatların çok altında viski alma olanağı varken, yeni çıkan karar bugüne kadar Türk halkına sunulan cazip fiyatlı viskilerin yok olmasına sebep olmuştur.’’

Tekel memnun

Bira ve alkollü içeceklerden alınan ÖTV'de asgari vergi, bir başka deyişle maktu verginin yürürlüğe girmesiyle, bu alandaki vergi kaybının önleneceği ve Tekel'in içinde bulunduğu dezavantajın ortadan kalkacağı bildirildi. Bakanlar Kurulu'nun, bira ve alkollü içeceklerden alınan ÖTV'ye dönük düzenlemesine ilişkin Tekel Genel Müdürü Sezai Ensari, önceki uygulamada alkollü içki ithaline kendilerinin izin verdiğini, ancak bir-kaç aydır, Tütün ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu'nun bu uygulamayı iptal etmesi nedeniyle fiyatların ucuzladığını anlattı.

İthal edilen içkilerin ucuz gösterilmesi sonucu, ciddi miktarda vergi kaybı yaşandığı ve haksız rekabete neden olunduğu gerekçesiyle ÖTV'nin maktu (belli tutar) hale getirildiğini belirten Ensari, şunları kaydetti: ‘‘Bizim 56 milyon liraya ithal ettiğimiz bir ürünü, özel sektör 25-29 milyon liraya satıyorlardı. Şimdi vergi maktuya dönüşünce, aramızdaki fiyat farkı azalacak. Böylece hem özelleştirme aşamasındaki kuruluşumuzun içinde bulunduğu dezavantaj ortadan kalkacak hem de vergi kaybı önlenecek.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle