GeriEkonomi İtfaiye restoran kapanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtfaiye restoran kapanıyor

İtfaiye restoran kapanıyor
refid:25730756 ilişkili resim dosyası

İZMİR Büyükşehir Belediyesi şirketi Grand Plaza tarafından işletilen, Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi (APİKAM) bahçesindeki, Ege yemekleriyle tanınan "İtfaiye Restoran" şok bir kararla kapatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı olan Grand Plaza, Sayıştay denetçilerinin düşük bulduğu kiranın 40 kat arttırılması sonucu işletme zarar edince çareyi restorana kilit vurmakta buldu. Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr'ye konuşan İzmir Belediyesi yetkilileri Grand Plaza'nın İtafiye restoran dışındaki 10 işletmenin kaldığı yerden çalışmaya devam edeceğini İtfaiye Restoran'ın ise başka bir yerde açılmayacağını söyledi.

İzmir’in kent merkezinde Çankaya semtinde yeralan APİKAM’ın bahçesinde 10 yıldır öğle yemeklerinde Ege mutfağından örneklerin bulunabildiği, özellikle zeytinyağlılar ve mevsimine göre radika, arap saçı, şevketi bostan, turp otu gibi otlardan yapılmış Ege’ye özgün yemeklerin bulunduğu İtfaiye Restoran 29 Ağustos Cuma günü son kez hizmet verdi. Grand Plaza Şirketi’ne İtfaiye Restoran’ı kapatma kararını aldıran süreç 3 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiği, Sayıştay denetimiyle başladı. Sayıştay denetçileri 3 yıl önce yaptıkları denetimlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Grand Plaza’ya restoranın bulunduğu mekanı kiralama bedelini düşük buldu.

İtfaiye restoran kapanıyor

Sayıştay, yeni kirayı da belirledi. Buna göre kira yaklaşık 40 kat arttı. Grand Plaza, kiranın bölgedeki emsallerinden yüksek olduğu gerekçesiyle, düşürülmesi için dava açtı. Ancak, Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi’nin Grand Plaza’dan alacakları için kira bedelini bir kez mahsuplaşmasını gerekçe göstererek talebi reddetti. Kira 2014 yılında yıllık artışla birlikte aylık 25 bin TL’ye yükseldi. Grand Plaza yönetimi 10 kişinin çalıştığı, sadece sabah kahvaltısı ve öğlen yemekleri servisi yapılan İtfaiye Restoran’ın gelirinin, aylık 25 bin TL’lik kira nedeniyle giderleri karşılayamaması ve zarar etmesi üzerine çareyi restoranı kapatmakta buldu. Restoran’da son kez 29 Ağustos günü yemek servisi yapıldı. Cumartesi gününden itibaren restoran boşaltılacak. İtfaiye Restoran’da çalışan 10 personel Grand Plaza’nın diğer işletmelerine gönderilecek.

İtfaiye restoran kapanıyor


İtfaiye Restoran, 100 kişi kapasiteli kapalı mekanın dışında, 500 kişi alabilen geniş avlusu, catering, kokteyl, kongre yemekleri ve garden parti organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyordu. Eski itfaiye binasının restore edilmesiyle kazanılan İtfaiye Restoran, Grand Plaza’nın catering hizmetleri doğrultusunda başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, özel ve kamu kuruluşlarının resepsiyon, kongre, yemek hizmetlerinde de kullanıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Restoran’ın boşaltacağı mekanı yeniden ihaleyle kiraya çıkaracak. Ancak, kira Sayıştay denetçilerinin belirlediği, mahkeme kararıyla da kesinleşmiş olan ve 2014’de 25 bin TL’yi aşan bedelden daha düşük olamayacak. Kiranın çevredeki emsallere göre de yüksek olması nedeniyle ihaleye talip çıkmasının sürpriz olacağı öne sürüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle