GeriEkonomi İtalyanlar Tokat'a av alanı kuruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyanlar Tokat'a av alanı kuruyor

Av turizmine düşkünlükleriyle bilinen İtalyanlar, turizmin bu dalını Türkiye'de geliştirmek amacıyla bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Çeşitli ülkelere düzenlediği av organizasyonlarıyla dikkat çeken İtalyan Company Sportour Avite şirketi, Tokat'ın Almus ilçesinde, kuşların yetiştirileceği özel bir avlak alanı kuruyor.

Haftalık Ekonomist Dergisi'nde yer alan habere göre, söz konusu proje için, uzun süre Türkiye'de araştırmalar yapan Company Sportour Avite şirketi, Tokat'ın Almus ilçesini, sözkonusu yatırım için en uygun alan olarak belirlemiş durumda. Bir süre önce Türkiye'ye gelen şirket yöneticisi Pier Giorgio Berti ve Özel İdare arasında imzalanan anlaşmaya göre, Almus Konukevi ve özel idareye tahsisli 200 dönümlük orman alanı 3 yıllığına şirkete kiralandı.

Anlaşmaya göre, şirketin ödeyeceği kira bedeli ilk yıl için 7 bin 750 Amerikan doları olarak belirlenirken, ikinci ve üçüncü yılların kira bedelleri, ilk yıldan az olmamak kaydıyla her yıl encümen tarafından saptanacak.

San Marino merkezli şirket, projenin hayata geçirilmesiyle birlik te, ilk etapta, İtalya'dan her hafta 80-100 kişilik ekiplerin getirtilmesini amaçlıyor.

Büyük bölümünü İtalyanların oluşturacağı av ekibine, diğer Avrupa ülkelerinden de katılımın olması bekleniyor. Her hafta San Marino'dan Tokat'a özel uçakların kaldırılacağı av ekibine katılmak için, kişi başına yaklaşık 500 milyon lira ücret ödenmesi gerekiyor.

Company Sportour Avite şirketi tarafından, içinde 100 bin kişinin kalabileceği şekilde dekore edilecek olan Almus Konukevi, avlanmak için gelecek turistlere ev sahipliği yapacak. Almus'a ilk kafilenin Mayıs ayında gelmesi öngörülüyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle