İtalyan tasarımcıdan davete küstah yanıt

Hürriyet Haber
05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ünlü İtalyan tasarımcı Alessi firmasının Stratejik Pazarlama Sorumlusu Alberto Alessi, İstanbul'da bu ay açılacak bir fuara davet edildi. Alessi, gelmek yerine, ‘‘küstah’’ bir mektup gönderip ‘‘Kürt sorunu ve Türkiye'de insan haklarının çiğnendiği’’ gerekçesiyle katılmayacağını bildirdi.

Masaüstü ürünler ve mutfak malzemesi üreticisi 80 yıllık Alessi firmasının Stratejik Pazarlama Sorumlusu Alberto Alessi, Kürt sorunu ve insan haklarının çiğnendiği gerekçesiyle Türkiye ziyaretini iptal etti. 10 Mart günü, Alessi Türkiye temsilcisi Decorum'un davetiyle Türkiye'ye gelmesi beklenen Alberto Alessi, Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde 11-14 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Designex'99 Uluslararası Endüstriyel Tasarım Fuarı'na katılacak ve Decorum firmasının standında da bir dizi seminer verecekti.

Endüstri tasarımının önde gelen isimleri arasında gösterilen ve tasarımlarında insanları eğlendirmeyi amaçlayan Alberto Alessi bu davranışıyla büyük tepki gördü. Alberto Alessi, ‘‘Sayın Öcalan'ın çok tehlikeli bir katil olduğuna inanabilirim’’ dediği mektubunda, buna rağmen Türkiye'deki Kürt meselesine karşı oldukça hassas olduğunu ve bu sorunun kendisini derinden etkilediğini söyledi. Alessi, bu gerekçelerle gezisini iptal ettiğini ve Türkiye'ye gelmeyeceğini belirtti.

İKİ YÜZLÜ ALESSİ

2 yıl önce Türkiye pazarına giren Alessi, daha önce Apo krizi nedeniyle İtalya ve Türkiye arasında yaşanan gerginlikte bugünkü tavrının tam tersi bir davranış sergilemişti. Alessi, iki ülke arasındaki bu gerginliğin bir an önce bitmesini ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini belirten bir mektup yazmıştı. Mektubunda Türkiye'ye övgüler yağdıran ve Türklerin yanında olduğunu belirten Alessi Alessio, İtalyan hükümetine de bu yönde baskı yapacaklarını belirtmişti.

Alessi ürünleri, İtalya'ya uygulanan boykottan nasibini almış ve bir süre Türkiye'deki satışları durmuştu. Fabrikasına ‘‘mutluluk evi’’ diyen Alberto Alessi, binlerce çocuğu öldüren ve aileleri mutsuz eden Apo'nun yanında yer alarak, hafızalardan silinmeyecek bir tasarıma imza attı.

İşte densiz mektup

‘‘Bu mesajı size Abdullah Öcalan'a ilişkin Avrupa'da yaşanan olayların ardından yazıyorum.

Ülkenizi her zaman ziyaret etmek istedim. İstanbul'da düzenlenecek fuarda açılış ve İtalyan tasarım fabrikaları konusunda bir konuşma yapmam için beni davet ettiğinizde herşey mükemmel görünüyordu. Sadece okul kitaplarından tanıdığım bu büyülü ülkede bir kaç güzel gün geçirmeyi düşlüyordum.

Ne yazık ki mektubun ekinde size gönderdiğim bazı İtalyan dergilerinde Kürt sorununa ilişkin çıkan yazılar beni derinden etkiledi. Elbette ben sizler için son derece hassas bir konu olan Kürt sorunu konusunda küresel bir yaklaşım sergilemek amacında değilim. Ben ayrıca, ülkem İtalya'nın kötü niyetle olmasa da bence ikircikli bir politika izlediği, Sayın Öcalan'ın çok tehlikeli bir suçlu olduğuna da inanabilirim.

Ancak mevcut koşullar altında bu ziyareti yapmak istemiyorum. Bu nedenle İstanbul'a gelmeyeceğim.

Şunu bilmenizi isterim ki tasarım benim hayatımın en önemli şeyidir. Ben hayatımı tasarımın tanıtılmasına adadım. Bu benim için bir çeşit görevdir. Fakat, Türkiye'de bu gün tasarım konusunda bir sunum yapmanın ne kadar anlamlı olacağını merak ediyorum. Çok üzgünüm ve eminim ki hareketimin ülkenizdeki tasarım işiyle bir ilişkisi olmadığını biliyorsunuz. Benim için en önemli şey insan haklarına saygı gösterilmemesidir.’’Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı