GeriEkonomi İtalyan süper spor otomobil devinden büyük sürpriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan süper spor otomobil devinden büyük sürpriz

İtalyan süper spor otomobil devinden büyük sürpriz

FXX-K Evo isimli bu özel model Ferrari’nin Formula 1, GT3, GTE ve kendi adını taşıyan tek marka şampiyonası olan Challenge gibi yarış kategorilerinden elde ettiği bilgi birikimiyle geliştirildi. Yarış dünyasından türetilen ve tamamen pist odaklı bir teknik mimariye sahip olan bu süper model seçkin ve küçük bir Ferrari müşterisi kitlesini hedefliyor.

İTALYAN Ferrari, sınırlı sayıda üretilecek ve özel seri olarak satışa sunulacak FXX-K Evo’nun örtüsünü İtalya’daki Mugello pistinde düzenlediği Dünya Finaliİtalyan süper spor otomobil devinden büyük sürpriz
etkinliğinde kaldırdı.

Pistlere özel Formula 1 tipi çift kavramalı, 7 ileri otomatik şanzımanlı FXX-K Evo, Ferrari’nin mücadele ettiği; Formula 1, GT3, GTE ve kendi adını taşıyan tek marka şampiyonası olan Challenge gibi yarış kategorilerinden elde ettiği bilgi birikimiyle geliştirdiği kapsamlı bir paketle donatılıyor.

Yarış dünyasından türetilen ve tamamen pist odaklı bir teknik mimariye sahip olan FXX-K Evo önceki XX otomobilleri gibi yol kullanımına uygun olmayıp, kendi özel yarış programı kapsamında kullanılıyor. Öncüsünün başarılarını devam ettirecek olan FXX-K Evo son derece seçkin ve küçük bir Ferrari müşterisi kitlesini hedefliyor.

FXX-K Evo’nun yere basma kuvveti önceki versiyon ile karşılaştırıldığında yüzde 23 oranında geliştirilirken, bu türetildiği yol versiyonu ile kıyaslandığında yüzde 75’lik bir artış anlamına geliyor. 200 km/s hızda 640 kg’lık yere basma kuvveti oluşurken maximum hızda bu kuvvet 830 kg’ın üzerine çıkıyor.

İtalyan süper spor otomobil devinden büyük sürpriz

FXX-K Evo’nun yere basma kuvveti arka kısımdaki çift profilli sabit bir kanat tarafından destekleniyor. Bu yeni eklenti, aktif arka spoyler ile uyum içerisinde çalışmak üzere geliştirildi. Basınç alanları birbirlerini destekleyen ve güçlendiren iki yere basma kuvveti sistemi tarafından yaratılıyor. Mükemmel bir yere basma kuvveti ve düşük rüzgar direnci temin etmek üzere hareketli spoylerin kontrol mantığı ve hareket aralığı titizlikle gözden geçirilirken yeniden programlanmasıyla dikkat çekiyor.

İtalyan süper spor otomobil devinden büyük sürpriz 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle