GeriEkonomi İtalyan Fiat 100 yaşını Punto ile kutluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan Fiat 100 yaşını Punto ile kutluyor

Kuruluşunun 100'üncü yıldönümünü zor ekonomik koşullar altında kutlayan Fiat, durgunluğu aşmak için yeni ‘‘Punto’’ modelini üretti. Fiat'ın 100'üncü yıl kutlama törenlerine İtalya Başbakanı Massimo D' Alema ve İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi ile ‘‘Taçsız Kral’’ olarak tanınan Fiat Onursal Başkanı Gianni Agnelli de katılacak.

Kutlamalara katılmak üzere Milano'ya gidecek olan davetlilerin 1000'i, 12 Temmuz'da Fiat'ın tarihi Lingotto fabrikasında yapılacak Punto tanıtımında bulunacaklar.

1996-97 yılları arasında Avrupa'nın en çok satılan otomobili olan Fiat Punto'nun yeni versiyonunun, satışları yüzde 6 düzeyinde arttırması bekleniyor. Fiat Başkanı Paolo Fresco, Fiat'ın zor bir yıl geçirdiğini kabul ederek, yeni Punto modelinin Fiat'ın zor günlerini sona erdireceğini söyledi.

Fiat'ın satışları geçen Brezilya'da yaşanan kriz nedeniyle yüzde 14 düşmüş ve şirketin 1998 yılı zararı 111 milyon dolar (47.3 trilyon lira) olmuştu. 1993 yılından beri ilk kez zarar eden Fiat otomobil bölümünün zararını kapatmak ve yeni yatırımlar yapmak için şirkette sermaye artırımına gitmiş, 5 trilyon liretlik (1 katrilyon 125 trilyon lira) sermaye arttırımı nedeniyle Agnelli Ailesi'nin Fiat'taki hisseleri yüzde 40'dan yüzde 33'e düşmüştü.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle