GeriEkonomi İtalyan erkeğine Damat stili!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan erkeğine Damat stili!

İtalyan erkeğine Damat stili!

Dünya erkek giyim modasına yön veren İtalya’daki 28 mağazasında son 2 yılda gelen 3 kat büyüme, bünyesinde Damat, Tween ve D’S Damat markalarını bulunduran Orka Holding’i heyecanlandırdı.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, İtalya’daki bu büyümeden cesaret alarak 2019 yılı sonuna ülkedeki mağaza sayısını 40’a çıkarmaya karar verdiklerini söyledi. Başta Avrupa olmak üzere gelişmiş pazarlarda markaların bir durgunluk sürecinde olduğunu gözlemlediklerini kaydeden Orakçıoğlu, “Gelişmiş pazarlar miraslarını yemişler, şu an biraz durağanlar. Biz ise heyecanlıyız bunun avantajını işlerimize yansıtıyoruz. Örneğin İtalya özellikle erkek giyimde en rekabetçi pazarlardan biridir ve Orka Grup olarak bu pazarda 2 yılda 3 kat büyüyerek bu yarışta güçlü bir şekilde biz de varız mesajını verdik. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda İtalya’da erkek giyimde erişilebilir lüks segmentinde ilk 5’e girmek, Türk stilini dünya pazarlarına yansıtabilmek” dedi. 2019’da 750 milyon TL ciro hedeflediklerini belirten Orakçıoğlu, “Bunun 60 milyon dolarını yurtdışı mağazalarımızdan elde etmeyi öngörüyoruz. 2019’da yurtiçi ve yurtdışı mağaza sayımızı da gelirlerimizi de eşitlediğimiz bir yıl olacak. 2023 yılında ise yurtdışı gelirlerimizin yurtiçi gelirlerimizin iki katı olması yönünde planlama yapıyoruz” diye konuştu. Şu anda 180’i yurtdışında, 200’ü yurtiçinde toplam 380 mağazası bulunan grup, 2019 sonunda mağaza sayısını 420’ye çıkarmayı hedefliyor.

İtalyan erkeğine Damat stili

ABD VE KANADA

9-24 Şubat tarihleri arasında 85 ülkeden 180 yurtdışı bayisini İstanbul’da ağırlayan Orka Holding’in yurtdışı pazarlardaki büyümesini ve yakın dönem hedeflerini paylaşan Süleyman Orakçıoğlu, “İtalya’da kendi tarzımızla erişilebilir lüks segmentinde pazardaki varlığımızı giderek güçlendiriyoruz. İtalya’da lüksün kalbinin attığı Floransa, Roma, Sardinya ve Bolonya’da mağaza açarak yıl sonunda 40 satış noktasına ulaşmayı hedefliyoruz. Eskiden insanlar belli bilindik bir markanın ürününü satın alarak statü elde etmenin peşindeydiler. Şimdi ise tüketici tarz, konfor ve kalitenin peşinde. İşte tam da bu noktada tüketicinin ihtiyacını karşılayan inovatif ürünler, kalıplardaki mühendislik başarısıyla elde ettiğimiz tasarımlarımızla İtalya’da öne geçeceğiz” dedi. Orka’nın marka kimliklerini ve enerjisini 5 kıtaya yaymayı istediklerini kaydeden Orakçıoğlu şu bilgileri verdi: “Bu yıl ilk kez ABD’de Washington ve Ohio’da iki mağaza açacağız. Kanda’da Ottowa’da bir mağaza açılacak. Balkanlar’da 8 olan mağaza sayımız bu yıl 15’e, Rusya’da ise 20 olan mağaza sayımızı 30’a çıkaracağız. Almanya’da ise 6 mağazamız var bunu yıl sonuna kadar 10’a çıkarmayı planlıyoruz.”

E-TİCARETE 5 MİLYON TL YATIRIM

2019’da 30 milyon TL yatırım planlayan Orka Holding’in e-ticarete 5 milyon TL yatırım yapacağını kaydeden Süleyman Orakçıoğlu, “Şu an ciromuzun yüzde 5’i e-ticaretten geliyor. Bu yaklaşık 15 mağaza büyüklüğüne denk geliyor. 2019’da ciromuzun yüzde 7’sinin e-ticaretten geleceğini öngörüyoruz” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle