GeriEkonomi İtalyan devi Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan devi Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi

İtalyan devi Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi

Dünya ısıtma ve iklimlendirme sektörünün lider firmalarından İtalyan Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi. Erteleme başvurusunun temelinde, şirketin kurucusu Dante Ferolli’nin geçtiğimiz yıl vefatı sonrası yaşanan sıkıntılar yer aldı. Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, Hürriyet Dünyası'na yaptığı açıklamada, İtalya'daki merkezden kaynaklı yaşadıkları sıkıntıyı bir kaç ay içinde atlatmayı planladıklarını kaydetti.

Ferroli Isıtma ve Klima Sistemleri San. Tic. ve Servis A.Ş. isimli şirket için iflas erteleme başvurusu geçtiğimiz 18 Mart günü yapıldı. Şirketin borca batık

İtalyan devi Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi

duruma geldiği belirtilen dava başvurusu İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapıldı. 

2016/335 olarak kayıtlara giren dosyada Ferroli’nin İtalya’daki şirketi davacı olarak yer aldı. Yapılan dava başvuru dilekçesi ile birlikte iyileştirme planı da mahkemeye sunuldu.

TEDBİR TALEBİ DEĞERLENDİRİLİYOR
Mahkeme, yaptığı değerlendirme sonrası önce iki kişilik denetim kayyumu atadı. Ancak mahkeme bu kararını daha sonra geri aldı. Şirketin tedbir talebinin değerlendirme aşamasında olduğu öğrenildi.

FAALİYETLERDE SIKINTI YOK
Ferroli Isıtma ve Klima A.Ş.’nin, Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili önemli bir sorunun olmadığı kaydedildi. Şirketin yaşadığı sıkıntının kaynağında, şirketin İtalya’daki merkezinde yaşanan sorunlar olduğu kaydedildi.

İtalyan devi Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi

Ünlü markanın kurucusu Dante Ferroli geçtiğimiz yıl 85 yaşında vefat etti.

KURUCUNUN VEFATI ETKİLEDİ
Edinilen bilgilere göre, Ferroli’nin kurucusu Dante Ferroli’nin geçtiğimiz yıl vefatı sonrası şirket yönetiminde boşluk oluştu. Uzun bir süreye yayılan belirsizlik, Türkiye’deki şirkete de yansıdı. Yapılan değerlendirmeler sonrası, merkezde yaşanan ‘belirsizliğin bir süre daha devam edeceği, bu nedenle iflas erteleme başvurusunun doğru olacağı kararı verildi.

YILDA 600 BİN KOMBİ ÜRETİYOR
1955 yılında temeli atılan Ferroli’nin, İtalya’nın yanı sıra Çin, Fransa, Almanya, İspanya gibi bir çok ülkede de tesisleri bulunuyor. Yılda bin adet kombi üretimi yapan Ferroli’nin toplam çalışan sayısı 3 bini aşıyor. Şirketin toplam geliri ise 700 milyon Euro seviyesinde.

İtalyan devi Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi

1989'DAN BERİ TÜRKİYE’DE
Ferroli’nin Türkiye’deki faaliyetleri ise 1989 yılından bu yana devam ediyor. Türkiye’deki şirket ise Ekim 1991’de kuruldu. Ferroli, 1996 yılına gelindiğinde ise Türkiye’de tesis yatırımı yaptı. 2006 yılında Düzce’de temeli atılan tesis 2008 yılından itibaren üretime başladı.

MERKEZİN YANSIMASI OLDU
Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, Türkiye'deki faaliyetlerinin güçlü bir biçimde devam ettiğini vurgulayarak "Esasında bizim buradaki şirket ile ilgili bir sıkıntı yok. İtalya'daki merkezde yaşanan bir takım sıkıntıların buraya yansıması oldu. Ancak, paydaşlarımız ile çalışmalarımızı etkin bir biçimde sürdürmeye devam ediyoruz. Bu yılın eylül-ekim ayı gibi bu süreçten çıkacağımızı düşünüyoruz" dedi.

İtalyan devi Ferroli, Türkiye’deki şirketi için iflas erteleme istedi

Ferroli'nin Düzce'deki tesisinde 2008 yılında üretime başlandı.

GÜÇLENEREK ÇIKACAĞIZ
Şirketin avukatı Ümit Abdullah Çağman, İtalya'daki merkezde yaşanan sıkıntıların Türkiye'ye yansımalarını azalmak için erteleme başvurusu yaptıklarını kaydetti. Av. Çağman "Bu firma olarak Türkiye'de yıllardır paydaşlarımızla birlikte yol alıyoruz. Dolayısı ile paydaşlarımızı zor duruma sokacak bir pozisyonun içinde olmayız. Bu süreçte de var olan borçlar ödenir. Uzun sürmeyeceğini tahmin ettiğimiz bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağımızı düşünüyorum" dedi.

YÜZDE 60'I SATILDI
Bu arada Ferroli'nin sermaye yapısında da değişiklik olduğu anlaşıldı. Şirketin yüzde 60 hissesi Portekiz merkezli bir fon tarafından satın alındı. Kalan yüzde 40 hisse ise Ferroli ailesine ait.Şirketin yönetim kurulu başkanı konumunda Dante Ferroli'nin kızı Paola Ferroli bulunmaya devam ediyor.

dgokce@hurriyet.com.tr

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle