İtalyan çikolatacı 95 milyon Euro yatıracak Nutella ve Kinder’i Manisa’da üretecek

İlker KILIÇASLAN/ MANİSA, (DHA)
15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Nutella ile Kinder çikolatalarının üreticisi İtalyan Ferrero Grubu, Manisa’ya yatırım yapmaya hazırlanıyor. 18’nci fabrikasını 95 milyon Euro’ya Manisa’da kuracak olan Ferrero, fındık, süt, bal ve şekeri Türkiye’den temin edecek.

DÜNYANIN dördüncü büyük çikolata üreticisi İtalyan Ferrero Grubu, 18’nci fabrikasını Manisa’ya kurma kararı aldı. Bünyesinde Nutella, Kinder gibi markaları bulunduran Ferrero Grubu’nun, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 95 milyon Euro’ya kuracağı fabrika 2013’te hizmete girecek. Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya açılmayı planlayan Ferrero, kurulacak yeni çikolata fabrikasında 200 işçi istihdam edecek.

Yatırımı valiye açıkladı

Ferrero’nun aldığı yatırım kararını, İtalya’dan gelen heyet, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz’ü ziyaret ederek açıkladı. Heyette, İtalya’nın eski Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, İtalya’nın İzmir Konsolosu İgor Di Bernardini ve Ferrero Grubu Türkiye, Yunanistan, Malta ve Kıbrıs Bölge Direktörü Renato Danna yeraldı. Ferrero Grubu’nun çikolata üretiminde dünyadaki dört fabrika zinciri arasında yeraldığını hatırlatan eski büyükelçi Carlo Marsili, firmanın Manisa’da ilk aşamada 95 milyon Euro tutarında bir yatırım planladığını ve bu yatırımla 200 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti.

18’inci fabrika olacak

Ferrero’nun Türkiye, Yunanistan, Malta ve Kıbrıs Bölge Direktörü Renato Danna, Türkiye’deki yatırım için altyapısı ve İzmir Limanı’na yakınlığı nedeniyle Manisa OSB’yi tercih ettiklerini söyledi. Ferrero olarak halen 17 ülkede birer fabrikalarının bulunduğunu dile getiren Danna, şu bilgileri verdi: “18’inci fabrikamız, Türkiye’de Manisa’da kurulacak. Bu yatırımla Türkiye, Ortadoğu’ya açılan kapımız olacak. Ayrıca Nutella ve Kinder çikolata ürünleri, bundan böyle ithal edilmiş değil, Türkiye’de üretilmiş ürünler olacak. Diğer ürün grubunda ise 2 adet Kinder markası altında soğuk dolap ürünlerimiz var. Onlar da Türkiye’de üretilecekler.”

Bal, süt, şeker Türkiye’den

Üretimde ihtiyaç duyacağı hammaddelerin temini konusundaki bir soruya da yanıt veren Danna, grup olarak Türkiye’nin bir numaralı fındık satın alıcısı konumunda olduklarını ve ayrıca, Türkiye’deki üretimlerinde süt, bal ve şekerin de yurt içinden temin edileceğini bildirdi. Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise yatırım kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nutella 69 yaşında

İTALYAN pastacı Pietro Ferrero’nun İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1942 yılında formülünü bulduğu Nutella, bu yıl 69’ncu yılını dolduruyor. Pietro Ferrero, savaşın getirdiği zor günlerde eşi Piera’yla birlikte Alba’daki bir pastaneyi fabrikaya dönüştürdü. Ferrero yaşamını yitirince bayrağı oğlu Michele devraldı. Michele Ferrero, yeni ürünler yaratıp, markalar üzerine yoğunlaşınca,  grup büyük bir gelişme kaydetti. Michele Ferrero, 1997 yılında yönetimi oğulları Pietro ve Giovanni’ye bıraktı. Dünya gıda pazarında ‘Nutella Kardeşler’ olarak bilinen kardeşler, Lüksemburg’da Ferrero International şirketini kurdu. Ferrero Grubu’nun CEO’su, 3’üncü kuşak Pietro Ferrero nisan ayında geçirdiği bir bisiklet kazasında 48 yaşında yaşamını yitirdi.

Hastane ve okulu da beraberinde getirecek

MANİSA OSB’de kurulacak fabrikada ilk aşamada iki çeşit ürün üretiminin planlandığını dile getiren İtalya’nın eski Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, “Ferrero, sadece üretim odaklı bir şirket değil, aynı zamanda fabrikaların bulunduğu her yerde sosyal projelerle adını duyuran bir şirket. Firma Manisa’ya yapacağı bu yatırımla, hastane ve okul gibi sosyal sorumluluk projelerini beraberinde getirecek” diye konuştu.

21 bin kişi çalışıyor

İtalyan Ferrero, yılda 6.6 milyar Euro net satış gelirine ulaşıyor.
Dünya genelinde toplam 21 bin 736 kişi istihdam eden Ferrero’nun Manisa’daki istihdamıyla bu sayı 200 kişi daha artacak.
Ferrero’nun bünyesinde Ferrero Rocher, Raffaello, Mon Cheri, Nutella, Kinder ve Tic Tac gibi ürünler bulunuyor.
Ferrero’nun dünya çapında 38 şirketi ve 17 fabrikası bulunuyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı