GeriEkonomi İtalya'dan Arjantin'e destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya'dan Arjantin'e destek

Arjantin`de ekonomik krizden dolayı yaşanan sosyal patlamadan endişe duyan İtalyan Dışişleri Bakanlığı, bu ülkede yaşayan İtalyan vatandaşlarına yardım etmek için bir kriz masası oluşturdu.

Dışişleri Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada, Arjantin`e ilk aşamada parasal destek öngörüldüğü belirtildi. İtalyan Senato`su da Arjantin`e yardım yapılması kararını alırken; krizdeki ülkenin, ekonomisinde öncelikli düzeltmesinin kredi yardımı alan diğer ülkeler gibi ekonomisini buna uygun hale getirmek olduğu kaydedildi.

Ulusal Enstitü Ofisi Dış Ticaret Bürosu`da konuyla ilgili olarak, Arjantin`de bulunan İtalyan şirketlerinin endişe duyduğunu ancak panik olmadığı açıklamasını yaptı. Fiat, Parmalat, Ferrero, Telecom İtalia (Telecom Argentina`nın yüzde 33 hissesi), Pirelli gibi ülkenin önemli firmalarının Arjantin`de büyük yatırımlarının bulunduğu hatırlatan Dış Ticaret Bürosu, bu İtalyan firmalarının uzun zamandır Arjantin`deki üretimlerini azaltmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Bu arada Dünyadaki İtalyanlar Bakanı Mirko Tremaglia yaptığı açıklamasında ``Arjantin`de çalışan işçilerimiz var. 1300 kadar İtalya`nın işlerinden atılma riski bulunuyor`` dedi.

Son olarak Dışişleri Bakanlığı`ndan verilen bilgilerde Arjantin`deki İtalyan Konsolosluk`larında ülkelerine geri dönmek isteyen İtalyan vatandaşlarının kuyruklar oluşturduğu belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle