GeriEkonomi "İtalya ve İspanya bizi kurtarın der"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"İtalya ve İspanya bizi kurtarın der"

"İtalya ve İspanya bizi kurtarın der"
refid:21071805 ilişkili resim dosyası

Citigroup Ekonomisti Michael Saunders, “İtalya ve İspanya yıl sonuna kadar toplu bir kurtarma talep edecek. İspanya'nın euro bölgesini terk etmesi olasılık dışı”dedi.

Saunders, “İtalya ve İspanya yıl sonuna kadar toplu bir kurtarma talep edecek. Fakat Avrupa fonlarının geniş çaplı bir kurtarmayı gerçekleştirebilecek büyüklükte olmaması sebebiyle, her iki ülke için de kısmi bir kurtarma uygulanacak” dedi.   

Saunders, hem İtalya'nın, hem de İspanya'nın hemen hemen aynı zamanlarda kurtarma talep edeceğini belirtirken, İspanya için sıklıkla dile getirilen eurodan çıkabileceği iddialarına ilişkin, “İspanya'nın euro bölgesini terketmesi olasılık dışı” ifadesini kullandı.

İspanya ile Yunanistan'ın durumlarının birbirinden farklı olduğunu öne süren Saunders, “Ben Yunanistan'ın önümüzdeki 12-18 ay içerisinde eurodan çıkacağını düşünüyorum. Yunanistan'ın euro bölgesinden ayrılması tabii ki finans piyasalarını etkileyecektir. Fakat İspanya'nın eurodan çıkarak eski para birimi Peseta'ya dönmesi olası değil” şeklinde konuştu.

Saunders'e göre, İspanya'da ardı ardına mali yardım talep eden özerk bölge sayısının artması, İspanya'nın toplu bir kurtarma talebinde bulunması yönündeki beklentileri artırıyor. Daha önce yardım talep eden Valencia eyaletinin ardından Murcia'nın da yardım talep ettiği yönündeki iddialar, İspanya'nın yarı özerk diğer 17 bölgesinin de benzeri taleplerde bulunabileceği yönünde kaygılara neden oluyor.   

Citigroup Ekonomisti Michael Saunders, “İspanya ve İtalya için yıl sonuna kadar talep edilecek kurtarma paketinin büyüklüğünü bilemiyorum, fakat Avrupa'nın hali hazırda kurtarma fonlarının bu talebi karşılamaya yetmeyeceğini biliyorum” dedi.  

İspanyol gazetesi El Confidential'de hafta başında yer alan bir habere göre İspanya'da hükümet, ülkenin Avro Bölgesi'nden çıkışını gündeme getirmeyi düşünüyor.

İngiliz, Daily Telegraph gazetesinde ise Ambrose Evans- Pritchard imzalı makalede, İspanyol hükümetinden bir kaynağın, “Yeniden kendi para birimimiz olur ve rekabet gücümüzü tekrar elde edebiliriz” dediği iddia edilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle