GeriEkonomi İtalya’da Euro’dan çıkış referandumu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya’da Euro’dan çıkış referandumu

İtalya’da Euro’dan çıkış referandumu

İtalya’da Mario Monti teknokrat hükümeti öncesi Berlusconi hükümetinin güçlü ortağı ayrılıkçı Kuzey Birliği’nin lideri Roberto Maroni, Avrupa Birliği (AB) ve Euro para birimini terk etmek için parlamentoya referandum önergesi vereceklerini açıkladı.

Birlikteki başkanlık görevinden istifa eden Umberto Bossi’nin yerine geçen içişleri eski bakanı Roberto Maroni, AB’nin çok kötü aynı zamanda yeteneksiz devlet adamları ve siyasetçilerce yönetildiğini belirterek “Euro işini bilmeyen tehlikeli bankerlerin elinde buharlaştı” dedi.  Maroni şöyle konuştu: “Sonbaharda Parlamento’ya bir yasa önergesi vereceğiz. Hedefimiz gerek AB ve gerekse Euro konusunda halkımızın ne düşündüğünü öğrenmek. Ekonomik krizi aşamayan ve halkı vergilendirmekten başka bir işleri olmayan yeteneksiz Monti hükümeti ile yola asla devam edemeyiz. Euro bizi daha batırmadan biz onu atıp yerine özlenen Liret’i geri getireceğiz.”

Gereksiz fantazi

Euro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan’ın Euro’dan çıkmayacağını sadece belki kemer sıkma programları için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Yunanistan’ın Euro’dan çıkmasının kendisi için ciddi bir olasılık olmadığını belirten Juncker, “Yunanistan’ın Euro’dan çıkması teknik olarak yapılabilir, yönetilebilir ama, politik açıdan pratik, işleyen bir durum oluşturmaz. Dolayısıyla kamuoyu önünde bu tür fantazi senaryoları ortaya atmak anlamlı ve gerekli değil” dedi.

Endişe İtalya ve İspanya olmalı 

EURO Bölgesi’nin üçüncü ve dördüncü büyük ekonomileri İtalya ve İspanya’nın, para birliğinin daha fazla endişe etmesi gereken ülkeler olduğuna  dikkat çeken Jean Claude Juncker şöyle devam etti: “Her iki ülkenin ciddi şekilde yüksek faizle borçlanmaları, ikisini de, mali yardım istemeye zorluyor. Her iki ülkede ciddi tasarruf paketleri açıkladılar ancak  piyasalar sanki bu iki ülke hiç bir şey yapmıyormuş gibi davranıyor. ”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle