GeriEkonomi İşyerinde saldırıya uğrayan işçiye tazminat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşyerinde saldırıya uğrayan işçiye tazminat

YARGITAY 9’uncu Hukuk Dairesi, yurt dışındaki bir işyerinde, yabancı uyruklu işçilerin saldırısı sonucu yaralanan işçiye, manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

Kararda, işverenin, çalışanları gözetme ve koruma borcu kapsamında işyerinde gerekli güvenlik önlemlerini almadığı belirtildi.

Kazakistan’da oldu

Kazakistan’ın Tengiz bölgesindeki işyerinde belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir kişi, yerel mahkemeye dava açarak, işverenin gerekli emniyet tedbirlerini almaması sebebiyle gerçekleşen olayda yaralandığını ve daha sonra da gerekli can güvenliğinin sağlanmaması sebebiyle sözleşmesinin sona erdiğini bildirdi. Olayın ardından maddi ve manevi olarak zarar gördüğünü ve kusuru olmaksızın sona eren hizmet sözleşme nedeniyle bakiye ücretlerinden mahrum kaldığını ifade eden davacı işçi, yabancı uyruklu işçilerin saldırısı sonucu yaralanması nedeniyle acı ve üzüntü duyduğunu belirterek, manevi tazminat istedi. Mahkeme davayı reddetti.

Temyizde, Yargıtay, mahkemenin manevi tazminat talebini reddeden kararı bozdu. Yargıtay kararında, davalı işverenin çalışanları gözetme ve koruma borcu kapsamında işyerinde gerekli güvenlik önlemleri almadığı vurgulandı. Davacının işyerinde yabancı uyruklu işçilerin saldırısı sonucu yaralandığının anlaşıldığı belirtildi. Kararda, Borçlar Kanunu’nun 47’nci maddesine göre cismani zarara uğrayan kişiye zararın ağırlığına ve diğer tazminat ögeleri dikkate alınarak yargıç tarafından adalete uygun bir tazminat verilmesi gerektiği kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle