GeriEkonomi İsviçreli bakandan yatırım sözü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçreli bakandan yatırım sözü

İsviçreli bakana Fenerbahçe rozeti

Türkiye'deki İsviçre Ticaret Odası Başkanı ve Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Hataylı, İsviçre Dışişleri Bakanı Joseph Deiss'a Fenerbahçe rozeti taktı. Hataylı rozeti takarken ‘‘Yeni yönetim ilk önemli transferini gerçekleştirdi’’ diyerek espri yaptı.

İSVİÇRE Dışişleri Bakanı Joseph Deiss, uzun süredir donma noktasında bulunan İsviçre-Türkiye ilişkilerinde 'çok ciddi yeni bir döneme girildiğini' söyledi. Deiss dün İstanbul'da TÜSİAD heyetiyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, ikili siyasi ilişkilerinin bir süredir 'soğuk bir noktada olduğunu', sadece ekonomik ilişkilerin sürdürüldüğünü hatırlattı. Deiss, sık görüşmenin ve Türkiye'yi daha iyi öğrenmenin yeni süreçte yarar sağlayacağına inandığını söyledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in önümüzdeki sonbaharda yapacağı İsviçre ziyaretinin de yeni süreç için önemli bir adım olacağını kaydeden Deiss, İsviçre firmalarının Türkiye'deki yatırımlarının artırılmasını desteklediğini anlattı.

İsviçreli gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında Türkiye ziyaretinde insan hakları, ticaret, turizm ve ekonomi konularını ele aldıklarını belirten Deiss, ‘‘Türkiye artık AB'nin resmi üye adayı. Diyaloğun yoğunlaşarak gelişeceğine inanıyoruz. Türkiye'deki demokratikleşme sürecini çok yakından takip ediyoruz’’ dedi.

Ilısu Hidroelektrik Santralı için müşavirlik konusunda İsviçre'nin girişimleri olduğunu belirten Deiss, ‘‘Davos'ta Başbakan Bülent Ecevit'in gündeme getirdiği projeler İsviçreli yatırımcılar için ilginç olabilir. Türkiye'nin gelecekte yabancı yatırımcılara ihtiyacı var. Bu süreçte biz de yer almak istiyoruz’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle