GeriEkonomi İsviçre’de şirketleri ‘minare referandumu’ korkusu sardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçre’de şirketleri ‘minare referandumu’ korkusu sardı

İSVİÇRE’de 29 Kasım’da gerçekleşmesi planlanan “minare referandumu” iş dünyasında endişe yarattı.

Ülkedeki sağcı partilerin “Camilere minare inşa edilmesinin yasaklanmasını” istemesi ile referanduma taşınan konu iş çevrelerini zora soktu. Daha önce yaşanan “karikatür krizine” benzer bir durumdan korkan İsviçreli iş çevrelerinin Müslüman ülkelerden gelecek tepkilerden çekindiği ve referandumu desteklemedikleri bildirildi.

Protesto olursa

İsviçre’deki sağ çizgide bulunan Swiss People’s Party camilerdeki minareleri “İslami tahamülsüzlük semboli” olarak tanımlamış ve tartışmaları başlatmıştı. Farklılıkları entegre etme gücü ile bilinen ve Avrupa’da Müslüman azınlıkların haklarını koruma konusunda en az sorun yaşayan ülke olarak tanınan İsviçre’de işadamları ve politikacıların minare konusunda yapılacak referandumdan Müslüman dünyada yükselecek olası protestolar yüzünden endişe duydukları bildirildi. Müslüman ülkeler ile ticari ilişkileri olan İsviçreli iş çevreleri karikatür krizi sonrası Danimarka’nın karşılaştığı tarzda bir boykot tepkisinden korkuyor.

İsviçre markası korunmalı

Bu şirketlerden biri olan İsviçreli saat üreticisi Swatch Group’un ihracatlarınının önemli bir bölümünü gerçekleştirdiği Müslüman ülkeler ile ilişkilerin zedelenmesinden çekindiği açıklandı. Swatch yönetim kurulu üyelerinden Hanspeter Rentsch yaptığı açıklamada “İsviçre markası açıklık, çoğulculuk, din özgürlüğü gibi değerleri temsil etmeye devam etmeli, hiçbir koşul altında nefret, yabancılara karşı düşmanlık ve dar-görüşlülük ile bağlantı kurmamalı” şeklinde konuştu. Müslüman ülkelerde 50 fabrikası ile 5,36 milyar dolar satış rakamına ulaşan Nestlé SA ise referandumda taraf olmayı reddediyor. İsviçrede’ki en büyük iş kuruluşu Economiesuisse’in verdiği rakamlara göre ülkenin toplam ihracatının yüzde 7’si Müslüman ülkelere gerçekleştiriliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle