GeriEkonomi İşverenler güçlü hükümet istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşverenler güçlü hükümet istiyor

TİSK tarafından yapılan ‘‘İşyeri ve İşkolu Sorunları’’ araştırmasında, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın işletmeleri olumsuz yönde etkilediği, müteşebbislerin bu nedenle geleceğe dönük plan yapamadıkları ve karar alamadıkları belirtildi. Ayrıca hükümetlerin uzun vadeli ciddi kararlar yerine, kısa vadeli kararlar almalarından yakınıldı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ülkenin siyasi ve ekonomik istikrara ihtiyacı bulunduğunu belirterek, güçlü hükümetlerin iktidara gelmesine olanak sağlayacak seçim sistemin benimsenmesi gerektiğini bildirdi.

Başkanlığını Refik Baydur’un yaptığı TİSK tarafından yapılan ‘‘İşyeri ve İşkolu Sorunları Anketi 1997 Sonuçları’’ araştırmasında, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın işletmeleri olumsuz yönde etkilediği, müteşebbislerin bu nedenle geleceğe dönük plan yapamadıkları ve karar alamadıkları belirtildi.

Araştırmada, hükümetlerin uzun vadeli ciddi kararlar yerine, kısa vadeli kararlar aldığına dikkat çekilerek, yüksek kronik enflasyonun en önemli ekonomik sorun olarak devam ettiği kaydedildi. Ekonomide köklü yapısal reformların hala gerçekleştirilemediği vurgulanan TİSK araştırmasında, kayıtdışı ekonominin genişlediği, kamu finansman açığının kapatılamadığı, taban fiyatların tamamen siyasi kaygılarla belirlendiği vurgulandı.

Sosyal güvenlik sistemindeki krizin devam ettiğine işaret edilen araştırmada, ücretler üzerindeki kesintilerin yüksekliğinin çalışma barışını bozduğu ileri sürüldü. Sakat ve eski hükümlü çalıştırma, kreş ve ana okulu açma gibi istihdama bağlı yükümlülüklerle, zorunlu tasarruf fonu gibi sosyal amaçlı fon uygulamalarının, istihdamı olumsuz yönde etkilediği anlatılan TİSK araştırmasında, asgari ücretin yüksek oranda belirlenmesinin ücret yelpazesini daralttığı savunuldu.

BEKLENTİLER VE TALEPLER

Ülkenin siyasi ve ekonomik istikrara gereksinimi bulunduğu belirtilen TİSK araştırmasında, hükümetin, bu ihtiyacı yerine getirmesi talep edildi. Güçlü hükümetlerin iktidara gelmesini sağlayacak seçim sisteminin benimsenmesi istenen araştırmada, hükümetten istenen talepler ve beklentiler şöyle sıralandı:

‘‘Hükümetler, popülist politikalar yerine, gerçekçi politikalara yönelmeli, yüksek enflasyon en kısa sürede kontrol altına alınmalıdır. Hükümet politikaları, yatırımı, üretimi ve ihracatı geliştirme hedefine uygun olmalıdır. Sosyal güvenlik, vergi ve adalet sistemleri ile kamu kesiminin reformu biran önce gerçekleştirilmeli, yüksek faiz oranları düşürülmelidir. Özelleştirme çalışmalarına hız verilerek, ekonomide verimlilik artırılmalıdır.’’

TİSK araştırmasında, çalışma barışının korunmasına özen gösterilmesi, ücret sisteminin verimliliğe bağlanması da talep edilerek, ‘‘Zorunlu Tasarruf Fonu’’ başta olmak üzere, sosyal amaçlı fon uygulamalarının kaldırılması istendi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle