GeriEkonomi İsveçli Tele2, Kirtiş’i aldı, Türkiye’ye geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveçli Tele2, Kirtiş’i aldı, Türkiye’ye geliyor

İsveçli telekom operatörü Tele2, Veli Tan Kirtiş’i CEO olarak transfer edip, Türkiye’de faaliyete geçme hazırlıklarına başladı. Tele2, öncelikle sabit hatlı telefon alanında faaliyet göstermeyi planlıyor.

1993 yılında kurulan ve bugün 6.1 milyar dolarlık cirosu ile Avrupa’nın en büyük telekom operatörlerinden biri olan İsveç kökenli Tele2, Türkiye’de faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Türkiye operasyonlarını yürütmek amacıyla Veli Tan Kirtiş’i CEO olarak göreve getiren Tele2, Türkiye’de öncelikli olarak sabit telefon alanında faaliyet gösterecek.

KİRTİŞ’İ ALDILAR:

İTU Elektronik Haberleşme bölümü mezunu olan ve son olarak Bilkom Bilişim Hizmetleri’nde Genel Müdür olarak görev yapan Veli Tan Kirtiş, Tele2’nin Turkcell’i alan TeliaSonera’nın en büyük rakibi olduğunu belirterek, ‘TeliSonera’nın Türkiye’de olmasıyla bizim girmemizin çok fazla bağlantısı yok. Tele2 Türkiye’yi fırsat gördü ve girdi. Öncelikli olarak sabit telefonla giriş yapıp, daha sonra diğer alanlarda büyüyebiliriz. Tele2, Avrupa’da girdiği her ülkede bir numara olmuştur’ diye konuştu. Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUBİSAD) üyesi ve Yönetim Kurulu üyesi olan Kirtiş aynı zamanda Türk Kültür Vakfı (TKV) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) üyesi. Evli ve bir çocuk sahibi olan Kirtiş, İngilizce ve Danimarkaca biliyor.

28 MİLYON MÜŞTERİSİ VAR:

24 ülkede yaklaşık 28 milyon tüketiciye hizmet veren Tele2, sabit ve mobil hatlar için ürün ve servisler, internet erişimi, kablolu televizyon ve içerik hizmetleri sunuyor. Tele2’nin tek rakibi faaliyette bulunduğu ülkelerde yer alan mevcut devlet monopolleri. 1993 yılında Jan Stenbeck tarafından kurulan Tele2, 1996 yılında Stockholm Borsası’nda, 1997 yılında ise Nasdaq’da işlem görmeye başladı. Tele2 faaliyet gösterdiği her ülkede en uygun fiyatları sunma amacını taşıyor. Tele2, 2004 yılında 43 milyar SEK (yaklaşık 6.14 milyar USD) ciro ve 6.6 Milyar SEK (0.94 milyar USD) karlılığa (EBITDA) ulaşmış.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle