İsveçli nakit taşıma şirketi Loomis Türkiye'de

A.A
12.10.2011 - 12:30 | Son Güncelleme:

Geçmişi, Buffalo Bill, Wyatt Earp gibi efsanevi kovboyların çalıştığı Wells Fargo şirketine uzanan İsveç merkezli nakit ve kıymetli mal taşıma şirketi Loomis Türkiye'de faaliyete geçtiğini duyurdu.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, 1852 yılında kurulan, Wells Fargo'nun devamı olan ve 14 ülkede faaliyet gösteren İsveç merkezli nakit ve kıymetli mal taşıma şirketi Loomis, Türkiye'yi de operasyon coğrafyasına ekledi. Şirket, Türkiye'de Loomis Güvenlik Hizmetleri A.Ş adıyla 18 şubesi, 77 zırhlı para nakil aracı ve 220'nin üzerinde uzman personeliyle hizmet verecek.

Loomis'in Türkiye tanıtımı, İsveç'in İstanbul Başkonsolosluğunda gerçekleştirildi. Başkonsolos Torkel Stiernlöf burada yapılan toplantıda, Türkiye ekonomisinin kaydettiği gelişmeleri memnuniyetle izlediklerini belirterek, Türkiye ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

Stiernlöf, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin son 5 yılda yüzde 20 artış göstererek yaklaşık 3 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.

Loomis İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kenneth Högman, Türkiye'ye gelene kadar dünyanın 14 gelişmiş ekonomisinde nakit ve kıymetli mal taşıması hizmeti verdiklerini ve güvenli taşıma coğrafyasına 15. ülke olarak Türkiye'nin de eklenmesinin kendilerine gurur verdiğini kaydetti.

Ekonomik faaliyetlere konu olan nakit ve kıymetli mal taşımanın yanı sıra nakit işleme hizmetinin de önemine değinen Högman, “Ekonomiler, bünyelerinde faaliyet gösteren firmaların yatırımları ve cirolarıyla beraber büyür. Bu ciroların en hızlı ve güvenli şekilde transferi günümüzde önemli bir hizmet haline geldi. Biz de hizmet verdiğimiz firmaların risklerini üstlenerek onların asıl işlerine konsantre olmalarını sağlıyoruz. Türkiye ekonomisi Loomis güvencesiyle daha verimli büyüyecektir” diye konuştu.

Loomis Türkiye Genel Müdürü Sarp Tarhanacı da bankacılık sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve en güçlü sektörü olduğunu belirtti. Tarhanacı, finans kuruluşlarının modern bankacılık teknik ve uygulamalarının yanı sıra paranın toplanması, sayım ve tasnifi ile tekrar ekonomiye kazandırılmasında da kazanılmış tecrübe ve hız sağlayan uygulamaları kullanarak karlılıklarını artırabileceklerini ifade etti.

LOOMİS
Geçmişi 1852 yılına kadar uzanan Loomis, dünyanın sayılı ve önde gelen nakit ve kıymetli mal taşıma şirketleri arasında bulunuyor.

Kurulduğu “Altına Hücum” yıllarında Wells Fargo adıyla hizmet veren şirketin adı sonraki yıllarda Pony Express oldu. Çalışanları arasında Bill Cody (Buffalo Bill), Wild Bill Hickok, Wyatt Earp ve Bret Harte gibi efsanevi isimler bulunuyordu.

Loomis, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Çek Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteriyor. Türkiye'de de faaliyete geçmesiyle Loomis, 15 ülkede 370 şubesi, 20 binin üzerinde uzman personeli ile hizmet veriyor.

Dünya genelinde günde 8 milyar avro değerinde nakit işleyen ve taşıyan Loomis, bu faaliyetleri esnasında her gün 100 bin müşteri noktasına uğruyor. Loomis Grup, Nasdaq OMX Stockholm Menkul Kıymetler Borsasında işlem görüyor.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı