GeriEkonomi İSTON marka oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İSTON marka oldu

Büyükşehir Belediyesi'nin kaldırım malzemeleri ve beton ihtiyacını karşılamak üzere kurulan İSTON, ihracata başladı.

İSTON (İstanbul Beton), hazır beton ve beton elemanları üretip satmak amacıyla 1977 yılında Büyükşehir Belediyesi, Yol Bakım ve Onarım Müdürülüğü'ne bağlı bir şantiye olarak kuruldu. Bugün bir anonim şirket olan İSTON tesislerinde parke taşları ve kaldırım bordürleri, prefabrik yapı elemanları, beton ve betonarme boru ve kent mobilyaları üretiliyor.

Şirketin başında 1994 yılında özel sektörden ayrılarak İSTON'un genel müdürlüğüne getirilen Süreyya Polat var. Bu tarihten itibaren şirketin 350 milyarı bulan kamu ve personel borçları kapatıldı, kara geçildi ve kardan ayrılan bütçe ile teknolojik yatırımlara başlandı. 5 yılda yapılan yatırımın toplam miktarı 7 milyon dolar. Şirketin 1998 yılı cirosu 8 trilyon, karı ise 120 milyar.

İSTON A grubu bir müteahhitlik firması. 8.7 trilyonluk iş hacmi var. İstanbul'un ihtiyacını karşılıyor, Anadolu'da ihalelere katılıyor. En son Çanakkale'de kazıklı iskele inşaatı ihalesini aldı. Polat tüm bu hızlı gelişimi şöyle açıklıyor: ‘‘Daha önce 'burası belediyeye bağlı bir şirkettir, istihdam yeridir, kar etmesi diye birşey sözkonusu olamaz' diye bakılmış’’ diyor. Özel sektörden gelen Polat, şirkete tamamiyle bu anlayışı yerleştirdiğini belirtiyor. 1987-94 arası toplam üretim, yıllık 40 bin ton civarında kalırken 1995'ten itibaren 300 bin tona kadar yükselmiş.

Şirketin kendi mobilya tasarımcıları var. İtalyanlarla da kent mobilyaları üretiminde lisans anlaşması yapıldı. Şu anda söz konusu mobilyaların metal ve ahşap kısımları İtalya'dan ithal ediliyor. Polat, kent mobilyaları tasarımında Türkiye'de kendilerine kimseyi rakip görmediklerini söylüyor. Beton ve betonarme boru ile kilitli parke taş üretiminde de diğer firmalar fiyatlarını İSTON'a göre belirliyor.

Kalitede Avrupa standartlarındalar, ancak otomasyon konusunda eksikleri var. İSTON'un İstanbul'daki 3 tesisinde toplam 355 kişi çalışıyor. Polat, önceki dönemlerdeki personel ve üretim rakamları oranlandığında şu andaki üretimi 5 bin kişi ile yapıyor olmaları gerektiğini belirtiyor. Tesisleri zamanla yerleşim alanları içinde kaldığından 1 yıl içerisinde hepsini şehir dışına taşıyacaklar.

İSTON yapı fuarları aracılığıyla Anadolu'daki ihalelere katılıyor, Erzurum ve Ağrı'ya kadar birçok kentten mal alınıyor. Süreyya Polat, ‘‘İnsanlar burası belediyeye bağlı olduğundan sadece belediye için çalışıyor sanıyor, oysa tek bir çiçeklik bile alabilirler’’ diyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle