GeriEkonomi İşte yarım asırlık Tukaş’ı alan aile
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte yarım asırlık Tukaş’ı alan aile

İşte yarım asırlık Tukaş’ı alan aile
refid:27010671 ilişkili resim dosyası

Yarım asırlık Tukaş’ı OYAK’tan satın alan Okullu Gıda’nın sahipleri Cem-Cengiz Okullu kardeşlerin, Balıkesir Edremit’te zeytin işi yaptıkları öğrenildi. Şirket sahiplerinden Cem Okullu, Tukaş için yeni yatırım planlarının olduğunu söyledi.

Yüzde 81,5 hissesi OYAK (Ordu Yardımlaşma Kurumu) bünyesinde bulunan TUKAŞ’ın, hafta başında Okullu Gıda Maddeleri İnşaat şirketi, Cem Okullu, Cengiz Okullu’ya satıldığı açıklandı. Piyasa değeri 97 milyon TL olan şirketin satış fiyatı ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Rekabet Kurumu’nun onayı ile birlikte süreç tamamlanmış olacak. Hisse devir sözleşmesinin imzalandığı öğrenildi.

BABA MESLEĞİ SÜRDÜRÜLÜYOR

1962’de Manisa’da kurulan, kurulduktan 5 yıl sonra da OYAK tarafından satın alınan Tukaş, salça, domates ürünleri ve konserve üretimi yapıyor. Tukaş’ı satın alan şirket sahiplerine ise Hurriyet.com.tr ulaştı. Okullu Gıda, Cem Zeytin markası ile üretim ve satış yapıyor. Kuruluşu 1930’lara dayanan Okullu Gıda, 20 yıl kadar önce de kurumsal bir yapıya kavuştu. Cem ve Cengiz Okullu kardeşler baba mesleklerini sürdürüyor.

İşte yarım asırlık Tukaş’ı alan aile TÜRK SALÇA DEVİ TUKAŞ SATILDI

TUKAŞ'I BÜYÜTECEĞİZ

Cem Okullu, gıda sektöründe faaliyet gösterdiklerini ve bu sektörde büyüme hedefleri olduğu için Tukaş’ı satın aldıklarını söyledi. Satış görüşmelerinin 3-4 ay kadar sürdüğünü kaydeden Okullu, hisse devir sözleşmesini imzaladıklarını, gerekli yasal izinleri beklediklerini ifade etti. Okullu, satış bedeli ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı; ancak 2015-16 için Tukaş’a yönelik yatırım planlarının olduğunu kaydetti. Okullu, Tukaş’ı büyütmek istediklerini vurguladı.

İşte yarım asırlık Tukaş’ı alan aile

Edremit’te 53 bin metrekare alan üzerinde üretim yapan Cem Zeytin, ürünleri yurtiçi yanı sıra yurtdışı pazarlara da gönderiliyor. Cem Zeytin'de 120 kadar kişinin çalıştığı ifade edildi. Okullu kardeşlerin, zeytin dışında gayrimenkul ve borsada da yatırımları bulunuyor.

dgokce@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle