GeriEkonomi İşte Maliye'nin Çiller raporu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Maliye'nin Çiller raporu

Çiller Ailesi hakkında yeni bir soruşturma açılmasına neden olan Maliye Bakanlığı'nın Raporu'nu Hürriyet ele geçirdi. Raporun Çillerler'in serveti konusunda ortaya çıkardığı manzara Maliye uzmanlarını bile şaşırttı.

Hürriyet, Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı ve Çiller Ailesi hakkında yeni bir soruşturma açılmasına neden olan ‘Suç duyurusu raporu’nu ele geçirdi. Tansu ve Özer Çiller'in ‘‘Haksız mal edindikleri, gerçeğe aykırı beyanda bulundukları ve komisyonlara gerekli bilgileri vermedikleri’’ iddia edilen raporda, Çillerler'in ortaya çıkan serveti Maliye uzmanlarını da şaşırttı. Raporun son bölümünde, ‘‘Kişiler istekleri dışında piyango ve benzeri yollar harici zenginleşemezler. Zenginleşme, özü itibariyle zenginleşen kişinin yararınadır ve iradesi dışında oluştuğu düşünülemez. Bu nedenle de Tansu ve Özer Çiller'in müştereken işledikleri suçta, genel ve özel kasıt birlikte mevcuttur’’ yorumuna yer verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Çiller Ailesi ile birlikte, Marsan A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Destegül, Yüksel Noyanoğlu, İpek Ertin ve Bilger Duruman hakkında da soruşturma başlattı.

SAVCI İNCELİYOR

Soruşturma açılmasına neden olan süreç, Maliye Bakanlığı'nın, Bakanlık Başmüfettişi Tayfun Şahin ve Hesap Uzmanı Hasan Yalçın tarafından hazırlanan 65 sayfalık raporda belirtilen konularda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na önceki gün suç duyurusunda bulunmasıyla başladı. Ardından Maliye Bakanlığı, rapor ve eklerinden oluşan dosyayı Başsavcılığa teslim etti. Başsavcıvekili Bekir Selçuk da soruşturmayı başlatarak, raporu incelemeye aldı.

Başsavcılık, Tansu ve Özer Çiller hakkında 3628 sayılı ‘Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’ nun 13'üncü maddesinde belirtilen ‘Haksız mal edinmek’, 12'nci maddesinde belirtilen ‘Gerçeğe aykırı beyanda bulunmak’; Marsan A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri hakkında ise aynı kanunun 20'nci maddesinde düzenlenen ‘Komisyonlara gerekli bilgileri vermemek’ fiilleri çerçevesinde soruşturmayı yürütüyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle