GeriEkonomi İşte Kasım ayı zam şampiyonları
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    1
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

İşte Kasım ayı zam şampiyonları

İşte Kasım ayı zam şampiyonları
refid:13088911 ilişkili resim dosyası

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Kasım ayında fiyatı en çok artan ürünün salatalık, fiyatı en fazla düşen ürünün ise tavuk eti olduğunu açıkladı.

TZOB'un yaptığı araştırmaya göre, Kasım'da 5 üründe fiyat değişimi olmazken, 5 üründe fiyatlar düştü, 18 üründe ise fiyat artışı gerçekleşti. Yeşil mercimek, pirinç, toz şeker, limon, havuç fiyatlarında fiyatlar değişmedi.

Fiyatlar, dana etinde yüzde 0,2, kuzu etinde yüzde 0,6, kırmızı mercimekte yüzde 1, pırasada yüzde 1,9, tavuk etinde yüzde 2,5 oranlarında düştü. Buna karşılık, salatalıkta yüzde 42,7, yeşil fasulyede yüzde 34, patlıcanda yüzde 31,5, domateste yüzde 31,3, armutta yüzde 22,9, sivri biberde yüzde 21,5, soğanda yüzde 10,1, kuru kayısıda yüzde 4,9, kuru üzümde yüzde 4,5, elmada yüzde 4,1, mandalinada yüzde 3, ıspanakta yüzde 2,1, fındıkta yüzde 2, kuru incirde yüzde 1,6, nohutta yüzde 1,5, sütte ise yüzde 0,3 oranlarında fiyat artışı oldu.

ÜRETİCİ FİYATLARI

Araştırmaya göre, Kasım ayında üretici fiyatlarına bakıldığında 9 üründe fiyat değişimi olmazken, 5 üründe azalma, 13 üründe ise fiyat artışı oldu. Kasım'da salatalıkta yüzde 51,7, yeşil fasulyede yüzde 45,9, domateste yüzde 43,1, sivri biberde yüzde 32,4, patlıcanda yüzde 25, limonda yüzde 20,6, armutta yüzde 10, elmada yüzde 7,8, yumurtada yüzde 6,7, dana etinde yüzde 5,7, kuzu etinde yüzde 4,1, fındıkta yüzde 3,6, sütte yüzde 3 fiyat artışı gerçekleşti.

Buna karşılık üretici fiyatlarında pırasada yüzde 2,2, havuçta yüzde 11,1, kuru incirde yüzde 14,3, mandalinada yüzde 18,1, ıspanakta yüzde 21,4 fiyat düşüşleri görüldü. Soğan, patates, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı ve kuru üzüm de ise fiyat değişimi olmadı.

Hayvansal ürün fiyatlarında arz ve talepteki değişime bağlı olarak üretici fiyatlarında artışlar görüldü. Kurban Bayramı nedeniyle canlı hayvan talebindeki artışa bağlı olarak et fiyatları yükseldi.

Kasım ayı itibariyle üretici ve market arasındaki fiyat farkının bazı ürünlerde yüzde 387'lere ulaştığının görüldüğüne dikkat çekildi. Araştırmaya göre, üretici ve market arasındaki fiyat farkı elmada yüzde 387,1, domateste yüzde 374,7, domateste yüzde 337,2, armutta ise yüzde 326,9'a kadar çıktı. Araştırmada, “Üreticilerimiz ürettikleri üründen hak ettikleri geliri elde edemezken, tüketicilerimiz bu ürünleri pahalıya tüketmek durumunda kalmaktadır. Bunun yanı sıra alım gücü azalan tüketiciler ise bu ürünlerden bir kısmına erişemedikleri için dengeli beslenememektedir” denildi.

GDO VE BOYALI MANDALİNA HABERLERİ

TZOB'un açıklamasında, GDO'lu ürünlerin ihracatı, ithalatı, kontrol ve denetimine yönelik çıkartılan yönetmeliğin yürürlüğe girmesine müteakip medyada yapılan açıklamaların, sanki Türkiye'de sebze ve meyvelerde de GDO varmış gibi televizyon ekranlarına meyve ve sebze görüntülerinin getirilmesi ve mandalinalar ile ilgili çıkan yanlış haberlerin üreticilere zarar verme noktasına getirdiğine de dikkat çekildi.

Açıklamada, “Meyve ve sebze tüketiminin engellenmemesi bakımından kamuoyu yanlış yönlendirilmemelidir. Olası bir talep daralması durumunda hem ürününü satamayan üreticilerimiz, hem de yeterli beslenemeyen tüketicilerimiz zarar görecektir” denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle