İstanbul'un nüfusu aslında kaç kişi

hurriyet.com.tr / Ekonomi
06.04.2013 - 17:13 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün İstanbul'da yaptığı konuşmada İstanbul'un nüfusunun 17.5 olduğunu söylemesi kafalarda soru işareti yarattı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun son açıkladığı raporda İstanbul'un nüfusu 13.8 milyon olarak açıklanmıştı.

Erdoğan bugün İstanbul Gaziosmanpaşa'da katıldığı kentsel dönüşüm töreninde, "Ben belediye başkanı olduğumda İstanbul’da 8,5 milyon kişi yaşıyordu. Şimdi kaç kişi yaşıyor 17,5 milyon kişi. Bu doğru mu? Bence değil. İstanbul bu kadar zorlamayı kaldırmaz. Göçe bir çözüm getirmemiz lazım" dedi.

Erdoğan'ın ifade ettiği İstanbul nüfusu kafaları karıştırdı. Çünkü, TÜİK tarafından son olarak 28 Ocak tarihinde açıklanan Türkiye nüfus bilgilerine göre ülkenin nüfusu 75.6 milyon, İstanbul'un nüfusu ise 13.85 milyon olarak belirlendi.

Hatta, 14 Şubat tarihinde yine TÜİK tarafından yayımlanan nüfus projeksiyonu raporuna göre 2023 yılında İstanbul'da yaşayacak olanların sayısı bile Erdoğan'ın telaffuz ettiği rakama ulaşmadı. Çünkü bu rapora göre o tarihte İstanbul'da 16.5 milyon kişinin yaşaması bekleniyor.

İŞTE 2012 NÜFUSU VE 2023 PROJEKSİYONU:

İstanbulun nüfusu aslında kaç kişi

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı