İstanbullunun suyu bu sene kokmayacak

hurriyet.com.tr
31.12.2014 - 09:47 | Son Güncelleme:

İstanbul barajlarının doluluk oranı Aralık ayında 2014'ün rekorunu kırdı. Su seviyesinin önceki yılın aynı dönemine göre iki kat daha fazla dolu olması İstanbul'un suyunun bu yıl kokmayacağına işaret ediyor.

Aralık ayında barajların doluluk oranı yılın geri kalanında kuraklığa ilişkin önemli sinyaller veriyor. Örneğin geçen sene aralık ayında İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 38.13’tü ve İstanbullu kurak bir yıl geçirdi. Hatta barajlardaki su seviyelerinin düşüklüğüne bağlı olarak İstanbullu’nun kullandığı çeşme suyu kokmaya bile başlamıştı. Yetkililer de bu kokuyu kabul etmiş ve bunun nedeninin barajlardaki su seviyelerinin aşağıda olmasından dolayı suda oluşan yosunlaşmadan dolayı olabildiğini ifade etmişti.

İstanbullunun suyu bu sene kokmayacak

Son bir yılda İstanbul barajlarının doluluk oranı

SU KOKMAYACAK

Bu sene ise Aralık ayında İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 60.78. Bu seviye 2014’ün aylık bazda rekoru olarak kayıtlara geçti. Barajlardaki doluluk oranının Aralık ayından bu kadar yüksek olması barajlardaki su seviyesinin yüksek olacağı anlamına geliyor. Yani İstanbullu’nun suyu önümüzdeki sene kokmayacak.

BARAJLAR DOLUYOR

Alınan son yağışlarla birlikte İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 60.78'e ulaşırken 518 milyon m3 su bulunuyor. Istırancalar, Pabuçdere, Kazandere barajlarında doluluk yüzde 100'e ulaşırken, Terkos yüzde 85, Alibeyköy yüzde 83, Ömerli yüzde 62, Büyükçekmece yüzde 35'e ulaştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı