GeriEkonomi İstanbul Yaklaşımı'nda son rötuşlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Yaklaşımı'nda son rötuşlar

Reel sektörle finans kesimi arasındaki sorunların çözümüne yönelik İstanbul Yaklaşımı, 15 Kasım Perşembe günü Bankalar Birliği`nin Akmerkez`deki ofisinde yapılacak Finans ve Üretim Danışma Kurulu toplantısında tekrar ele alınacak.

Pamukbank Genel Müdürü Orhan Emirdağ, yaptığı açıklamada, son çerçeve anlaşmayı 15 Kasım`da görüşeceklerini belirterek, ``aşağı yukarı hazır, bir yere geliyor. Bir yasa taslağı da hazır, bunu desteklemek üzere`` dedi.

Karşılıklar Kararnamesi`nde yeniden düzenleme olabileceğini bildiren Emirdağ, şöyle konuştu:

``Bazı vergi istisnaları getirilmesi bekleniyor. Kamu, fon bankaları ve Fon`un da bu yaklaşım içinde yer alması için gerekli yasal düzenlemeler yapılır. İcra İflas Kanunu`nda dövizi ipotek alma imkanı veren hükmün de konulmasına çalışılıyor. Dolayısıyla bir yere geliyor.

Burada bir kritik konu; en azından belirli miktarda bir fon sağlanması gözüküyor. Yurtdışından sağlanabilir mi? Nasıl olabilir; Merkez Bankası`na gelip oradan reel sektör kanalıyla... Çünkü birtakım uygulamalarda fazla para ihtiyaçları var.

Böyle bir yaklaşım prensip olarak okey. Herkes aynı geminin içinde ama bir taraftan da bankaların kaynak vadesine bakıldığında bu yeniden yapılandırmada oluşacak bazı süreçleri, biraz risk yönetimi açısından sakınca taşır nitelikte. O düzenlemeler ve ek kaynak, konuyu çözebilir kanaatindeyiz.``

Orhan Emirdağ, şirketlerin belli olup olmadığının sorulması üzerine, bunun için bir çalışma süreci olduğunu dile getirdi.

"FİRMA YAŞATMAK İSTERİM AMA..."

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karagöz de, İstanbul Yaklaşımı`nın felsefesine uygun olduğunu belirterek, ``firma yaşatmak isterim ama yaşayabilecek, iyi niyetli olanları yaşatmak isterim`` diye konuştu.

Karagöz, şunları kaydetti: ``Ekonomik konjonktürden olsun, sektörün sorunlarından ya da firmanın yanlış yönetilmesinden olsun her zaman arızalar olabilir. Ama bu arızalar giderilebilecek gibi görünüyorsa, firma da iyi niyetliyse,bütün varlığıyla teslim oluyorsa yaşatmak lazım.``

Adına Londra, İstanbul ya da Anadolu Yaklaşımı denilmesinin önemli olmadığını vurgulayan Karagöz, ``ne derseniz deyin, aynı kapıya çıkıyor. Önemli olan işletmeleri ekonomiye kazandırmaktır. Benim de felsefeme çok uygun`` şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle