GeriEkonomi İstanbul, sevgili darbesi yiyen Cohen’i 1.5 milyon liraya dinleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul, sevgili darbesi yiyen Cohen’i 1.5 milyon liraya dinleyecek

İstanbul, sevgili darbesi yiyen Cohen’i 1.5 milyon liraya dinleyecek
refid:12199639 ilişkili resim dosyası

Müzikseverlerin yıllardır beklediği Kanadalı efsanevi şarkıcı, yazar, şair ve söz yazarı Leonard Cohen, 2009 dünya turnesi kapsamında iki özel konser vermek üzere İstanbul’a geliyor.

Konser, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ve BKM işbirliğiyle 5-6 Ağustos’ta İstanbul Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek. 74 yaşındaki Leonard Cohen, 26 Nisan’da Kanada’da başladığı 2009 Dünya Turnesi kapsamında, 15’i Amerika 30’u Avrupa’da olmak üzere 45 konser verecek. Leonard Cohen’in 15 yıl aradan sonra yeniden dünya turnesine çıkması, eski menajeri tarafından dolandırılıp servetinin büyük bölümünü kaybetmesinden kaynaklanıyor.

Sevgilisi dolandırmıştı

Sanatçı 2005’te, 15 yıl boyunca menajerliğini yapan, aynı zamanda sevgilisi olan Kelley Lynich’e, emekliliği için ayırdığı fondaki ve şarkılarının yayın haklarını zimmetine geçirdiği suçlamasıyla dava açmıştı. Bu olaylar yüzünden o dönem ilgi odağı olan Cohen, Kanada’da yayınlanan “Maclean’s Magazine” dergisinde “Harap Olmuş” başlığıyla kapak haberi olmuştu.

Leonard Cohen kim

MÜZİSYENLİK, söz yazarlığı, oyunculuk, şiir ve roman yazarlığı gibi birçok alanda eserler veren Leonard Norman Cohen, 1934’te Kanada’da dünyaya geldi. İlk şiir kitabını 22 yaşındayken yazan sanatçının ilk romanı ise 1963’te yayınlandı. Yahudi bir ailenin mensubu olarak dünyaya gelen Cohen din temalı eserlerinin yanı sıra ayrımcılık, cinsellik ve insanlar arasındaki karmaşık ilişkileri konu alan çalışmalarıyla dikkat çekti. “Suzanne,” “So Long, Marianne,” “Bird on a Wire,” “First We Take Manhattan” ve “Hallelujah” gibi klasikleşmiş şarkıların unutlmaz bestecisi Leonard Cohen, 1967’de ilk albümüyle müzik piyasasına atıldı. 70’lerde yaptığı çalışmlar pop müzik izlerini taşırken müzikal temelleri de daha evrensel bir yapıya oturdu. Bestelerinin 2 binden fazla yorumu bulunuyor. Leonard Cohen dünya müziğinin en önemli efsaneleri arasında yerini aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle