GeriEkonomi İstanbul Park için ihale yapabiliriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Park için ihale yapabiliriz

İstanbul Park için ihale yapabiliriz
refid:3421056 ilişkili resim dosyası

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula 1 pisti İstanbul Park’ın 4 ortağının ortak görüşünün, tesisin işletmesinin özel sektör tarafından yapılması olduğunu ve şu anda 6 talip bulunduğunu belirterek, ‘Konu bizim istediğimiz noktaya kadar gelirse, herkese açık, ihale tipi bir şey yapmayı düşünüyoruz’ dedi.

ÖZEL SEKTÖR EĞİLİMİ:

İstanbul Park’ın işletmesinin şu anda 4 kurumun ortağı olduğu Formula İstanbul Yatırım A.Ş’nin (FİYAŞ) bir kuruluşu olan Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş.(MSO) tarafından yapıldığını, ayrıca Formula 1 Derneği’nin de MSO’da belli bir payı bulunduğunu ifade eden Yalçıntaş, 4 kurumun da ortak görüşünün, iyi bir talip çıkması durumunda parkın işletmesinin özel sektör tarafından yapılması yönünde olduğunu belirtti. Yalçıntaş, İstanbul Park’ın 4 ortağının da kár amacı gütmeyen kurumlar olduğunu, ancak İstanbul Park’ın kár etmesi, özel sektör mantığı ile işletilmesi gerektiğini kaydetti.

ÖN GÖRÜŞME VAR:

Şu anda kendilerine gelen ve kendileriyle konuşan yerli ve yabancı şirketler bulunduğunu anlatan Yalçıntaş, şunları söyledi: ‘Bir takım yerli ve yabancı taliplerimiz zaten şu anda var. Bir kısmı da bize resmi olarak, yazılı olarak müracaat ettiler. Dolayısıyla bu gelen firmalarla bir ön görüşme yapıyoruz. Kendilerinin mutlaka muhtelif talepleri olacaktır. Bu incelemeleri yapmalarına müsaade edeceğiz. Eğer konu bizim istediğimiz noktaya kadar gelirse herkese açık, ihale tipi bir şey yapmayı düşünüyoruz. En uygun teklif kiminse, İstanbul’a, Türkiye’ye en fazla katma değeri hangi teklif oluşturacaksa biz o teklifin sahibi ile masaya oturmayı düşünüyoruz.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle