İstanbul Finans Merkezi Konseyi’ni Babacan yönetecek

Hürriyet Haber
02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi çalışmalarını koordine etmek ve yürütmek amacıyla oluşturulan konsey ve kurulların yapıları ve görev alanları konusunda genelge yayımladı. Resmi Gazete’de yayımlanan “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi İdari Yapılanması” konulu genelgede, dünya ölçeğinde tanıtım ve izleme yapacak bir organizasyon yapısının oluşturulmasına yönelik öncelik ve eylemlerin belirlendiğini belirtildi. Bu çerçevede İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) çalışmalarını koordine etmek, desteklemek ve yürütmek üzere, İFM Yüksek Konseyi, İFM Ulusal Danışma Kurulu, İFM Koordinatörlüğü ve Çalışma Komiteleri ve Yüksek Konseye tavsiyede bulunmak üzere de İFM Uluslararası Danışma Konseyi kurulduğu belirtilen genelgede şu bilgiler yer aldı:
Adalet Bakanı da konseyde
İFM Yüksek Konseyi, Ekonomi Koordinasyon Kuruluna başkanlık eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısının başkanlığında (şu anda Ali Babacan) çalışacak. Konseyde, Devlet Planlama Teşkilatı’ndan sorumlu Devlet Bakanı, Hazine Müsteşarlığı’ndan sorumlu Devlet Bakanı, Adalet Bakanı, Maliye Bakanı, Ulaştırma Bakanı, İFM Koordinatörü ve Ulusal Danışma Kurulu’nun kendi üyeleri arasından seçeceği üst düzey bir temsilci yer alacak. Yüksek Konsey, Mart ve Eylül aylarında olağan olarak toplanacak, ihtiyaç duyulması halinde Başkan tarafından olağanüstü toplantıya çağrılabilecek.
Borsa ve birlik başkanı kurulda
İFM Ulusal Danışma Kurulu, DPT’den sorumlu Devlet Bakanı’nın (şu anda Cevdet Yılmaz) başkanlığında çalışacak. Resmi kurumların yanı sıra Ulusal Danışma Kurulu ise finansal sistem içerisinde faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları ve meslek örgütleri ile kamu kesimi arasında görüş birliği oluşmasına yardımcı olacak. Bu kuruluşlar arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve kentteki diğer özel sektör kuruluşlarının temsilcileri yer alacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı