GeriEkonomi İstanbul Finans Merkezi Financial Times’a özel ek oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Finans Merkezi Financial Times’a özel ek oldu

İstanbul Finans Merkezi Financial Times’a özel ek oldu
refid:14634324 ilişkili resim dosyası

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, dün yayımlanan sayısıyla birlikte, “Bir finans merkezi olarak İstanbul” başlıklı özel bir ek verdi.

4 sayfalık ekte, İstanbul’un Türkiye nüfusunun beşte birini barındırdığı ve milli gelirin yüzde 27’sini sağladığı belirtildi. Özel ekte yer alan haberlerde, Türkiye ihracatının yarısının İstanbul’dan yapıldığı ve Türkiye’de toplanan vergilerin yüzde 40’ının yine bu kentten sağlandığı kaydedildi. Türkiye’de faaliyet gösteren 19 bin yabancı şirketten 10 bine yakınının merkezinin İstanbul’da olduğuna dikkat çekilirken, bunlar arasında Coca-Cola, Nestle ve Microsoft gibi uluslararası şirketlerin bulunduğu belirtildi.

Spekülatörlerin tekeli

İMKB’deki hisselerin üçte ikisinin yabancı yatırımcılara ait olduğunu belirten Financial Times, ancak iç pazara kısa vadeli alım-satımların hakim olduğunu, sıradan insanların hisse sahibi olmayı, spekülatörlerin tekelinde olan bir şey olarak gördüğü, kurumsal yatırımların çok az, fon yönetiminin de büyük bankaların elinde bulunduğunu kaydederek, şu ifadelere yer verdi: “En büyük 1000 şirketin sadece beşte birine yakınının hisseleri borsada işlem görüyor. Bu şirketlerin hisselerinin genellikle üçte birini halka arzetmesi, azınlık hissesi sahiplerine fazla söz hakkı vermiyor.”

Gece hayatı örneği

Gazete ayrıca, sermaye piyasalarının çeşitliliğinin olmamasını Türkiye’nin geçmişte yaşadığı krizlere bağladı. Financial Times, krizler yüzünden şirketlerin stratejiden çok ayakta kalmaya öncelik verdiklerini, yatırımcıların da kısa vadeli düşündüklerini, buna rağmen İstanbul’un zengin bölgelerindeki pırıltılı mağazalar ve gece hayatının sağlam bir büyüme potansiyeline işaret ettiğini, bankaların da geçen yılki krize güçlü bir şekilde direndiklerini aktardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle