GeriEkonomi İstanbul’da tamamı 2B’ye girebilecek ilçeler bulunuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’da tamamı 2B’ye girebilecek ilçeler bulunuyor

İstanbul’da tamamı 2B’ye girebilecek ilçeler bulunuyor
refid:19630317 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2B arazileriyle ilgili taslak neredeyse hazır. Yakında Meclis’e sevk edilmiş olacak. Bu tasarıyla devletle vatandaş arasındaki ihtilafları gidermeyi hedefledik” dedi.

2B arazilerine ilişkin taslakta 6 ay süre öngörüldüğünü kaydeden Şimşek, “6 ay kısa bir süre. O nedenle çok iyi hazırlanmamız gerekiyor. Hazırlıklarını tamamlamamış yerler varsa mutlaka yarından itibaren bu yönde gerek insan kaynağı anlamında, gerekse zaman anlamında mutlaka daha fazla yoğunlaşmamız, gerekli hassasiyetleri göstermemiz gerekiyor. Bugün İstanbul’da öyle ilçeler var ki neredeyse tamamı 2B arazilerinde yapılmış. Bu yasa ile devletle vatandaş arasında, 40-50 yıldır süren ihtilafların çözülmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.
Tarım arazileri dahil oldu
Sapanca’da düzenlenen defterdarlar toplantısında konuşan Şimşek, defterdarlıklara ‘hazırlıklarınızı tamamlayın’ talimatı verdi ve “Çıkacak yasaya göre, hazırlıklarımızı çok hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bir yandan sizin için ortaya koyduğumuz rutin gelir hedefleri var, bir yandan da 2B anlamında yapacaklarınız var. O nedenle, 2012 yılı oldukça yoğun çalışmalara sahne olacak” dedi.
 2B tasarısına tarım arazilerini de aldıklarını belirten Şimşek, şöyle devam etti: “Mücavir alan (belediye sınırları dışında ancak imar kontrolü belediyede olan) dışındaki tarım arazilerini çiftçilere satarak, ölçek büyütmelerine imkan sağlayacağız. Bu anlamda, tarımımızın daha verimli bir noktaya erişmesini sağlayacağız. Aynı zamanda ecrimisil (işgal edilen hazine arazisi) gibi sorunları kökünden çözme yoluna gideceğiz. Tercihimiz bu tür alanların kiralanması. Mümkün olduğunca ecrimisili doğru bulmuyoruz ama sonuç itibariyle belki bu düzenleme önemli ölçüde bu sorunları çözmemize yardımcı olur.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle