GeriEkonomi İstanbul’da gazetecilik yapmayı hayal etti, HP’ye başkan oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’da gazetecilik yapmayı hayal etti, HP’ye başkan oldu

HP’nin yeni Başkanı Pattie Dunn, üniversiteyi bitirdiği günlerde İstanbul’da uluslararası muhabir olarak çalışmayı hayal ederken, bankacı oldu. Ailesinin maddi durumu bozulduğu için gazeteciliğe başlayamayan Dunn, bugün dünyanın en güçlü kadınları arasında yer alıyor.

HP’nin (Hewlett Packard) yeni Başkanı Pattie Dunn’un üniversiteyi bitirdiği yıllarda İstanbul’a gelerek uluslararası muhabir olmak istediği ortaya çıktı. Pattie Dunn, bu hayalini ailesinin maddi durumunun kötüye gitmesi üzerine gerçekleştiremeyerek iş hayatına Wells Fargo’da yarı zamanlı çalışarak başladı.

MILLION DOLAR BABY:

Fortune Dergisi’nde yer alan ‘HP Yönetim Kurulu Carly’yi nasıl işten uzaklaştırdı’ başlıklı makalede yeni Başkan Dunn ile eski CEO Carly Fiorina’nın mücadelesi ele alındı. Bir teknoloji şirketinde başkanlık görevi için iki kadının mücadele etmesini Clint Eastwood’s’un ‘Million Dollar Baby’ filmine benzeten dergi, ‘Barclays Küresel Yatırım Bölümü’nün Başkan Yardımcısıyken HP’ye ‘Yürütme Yetkisi Olmayan Başkan’ olan Pattie Dunn’un hikayesini anlattı. Dunn’un annesinin Las Vegas’ta dansçı olduğu belirtilen makalede şu bilgilere yer verildi: ‘Pattie, yaşadığı güçlüklere rağmen üniversiteyi Berkley’de bitirdi. Üniversiteyi bitirdiği 1975 yılında İstanbul’a giderek gazetecilik yapmak istiyordu. Ancak önce babası öldü, sonra annesi hastalanarak çalışamaz duruma geldi. Pattie Dunn’da Wells Fargo’da sekreter olarak yarı zamanlı çalışmaya başladı.’

BANKA YERİNE İNTİHAR:

Dunn 1999 yılında Fortune’a verdiği röportajda, ‘Üniversiteyi bitirdiğim yıllarda, bir bankada tam zamanlı çalışmaktansa, intihar etmeyi tercih ederdim’ diyordu. Fortune Dergisi, bu sözlere rağmen Dunn’un bankacılık alanında çok başarılı olduğunu ve Barclays’de tepeye tırmanmayı başardığını hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle