GeriEkonomi İstanbul’a iki teknepark
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’a iki teknepark

İstanbul’a iki teknepark
refid:21508652-spot ilişkili resim dosyası

İstanbul’un çehresini değiştirecek 100 binlik planlar çerçevesinde, yüzer iskele niteliğinde yapımı tamamlanan 388 yat kapasiteli tekneparklardan ikisi cuma günü Tarabya ve İstinye’de açılıyor.

Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İspark tarafından, İstanbul koylarındaki deniz taşıtlarının düzensiz parklanmasına modern çözüm üretmek ve kayıt dışı ekonominin önüne geçmek amacıyla projelendirip, 8 Mart 2011’de ihale edilen yüzer iskeleler, Ekin Yapı tarafından inşa edildi. 10 milyon liraya mal olan tekneparkların yapımında çevreye zarar vermeyecek teknolojiler kullanıldı. İspark tarafından Anıtlar Kurulu’nun onayına sunulan proje, kurulun olumlu görüşü doğrultusunda, önce İBB Meclisi’nde, daha sonra da Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Boğaziçi Yüksek Koordinasyon Kurulu’nca onaylandı. İki koya ilişkin Yıldız Teknik Üniversitesi’nden oşinografi raporları da alındı. Tekneparklar sayesinde karada olduğu gibi bu noktalarda da vatandaşı rahatsız eden niteliksiz işletmecilik sonlandırılacak. Sahiller vatandaşların kullanımına açılıp, parklanmadan kaynaklanan kıyı kirliliğinin önüne geçileceği kaydedildi.

Talep çok yüksek

İSPARK’ın işleteceği tekneparklarda, ofis hizmetleri, genel enformasyon hizmeti, meteoroloji bilgileri, haberleşme, su, elektrik, duş ve güvenlik hizmetleri sunulacak. Tekne parklardan kısa süreli bağlamak isteyen tekne sahipleri yararlanabileceği gibi haftalık, aylık ve yıllık abonelik hizmeti de verilecek. İstinye koyunda 180 ve Tarabya koyunda 208, toplam 388 tekne kapasiteli tekneparklardaki talebin fazla olduğu ve yoğunluk nedeniyle kura çekileceği bildirildi. Eski tekne sahiplerin öncelik tanınırken, iskelelerde amatör balıkçılara da kapasitenin yüzde 10’u kadar yer ayrıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle