GeriEkonomi İşsizlik 0.4 puan geriledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşsizlik 0.4 puan geriledi

İşsizlik 0.4 puan geriledi
refid:23530113 ilişkili resim dosyası

İşsizlik Mart döneminde, önceki aya göre 0.4 puan gerilemesine karşın, geçen yılın aynı dönemine göre 0.2 puanlık artışla yüzde 10.1 oldu.

 Mevsimsellik ve ekonomik aktivitede hızlanmaya paralel işsizliğin önümüzdeki dönemde gerilemesi bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, şubat, mart, nisan aylarını kapsayan Mart döneminde tarım dışı işsizlik aynı dönemde 0.2 puanlık artışla yüzde 12.3 oldu. Ekonomik aktivitede zayıf toparlanmanın etkisiyle işsizlik ocak, şubat, mart aylarını kapsayan Şubat döneminde ocak dönemine göre 0.1 puan gerilerken, geçen yılın aynı dönemine göre 0.1 puanlık artışla yüzde 10.5 olmuştu.

186 BİN KİŞİ ARTTI

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı martta bir önceki döneme göre 0.1 puanlık artış ile yüzde 51.1, istihdam oranı herhangi bir değişim göstermeyerek yüzde 46.3 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 0.2 puanlık artış ile yüzde 9.4 oldu. OVP’ye göre 2013 yılında işsizliğin yüzde 8.9 olması bekleniyor. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde işsiz sayısı 2013 yılı mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 186.000 kişi artarak 2.8 milyon kişiye yükseldi.   Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında işsizlik artmış gibi göründüğünü söyleyerek, “Doğru işsizlik arttı. Ancak bu, insanlar işlerini kaybettiği için değil, daha fazla insan istihdam pazarına girdiği için yani işgücüne katılım arttığı için oldu” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle