GeriEkonomi İsrailli şirket hükümeti parmağında oynatıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrailli şirket hükümeti parmağında oynatıyor

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) incelemeye aldığı Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık hissesinin kuşkulu bir operasyonla İsrailli Sami Ofer’in de aralarında bulunduğu yabancı fonlara satışı siyaset gündemine de oturdu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, konunun ayrıntılı bir şekilde aydınlatılmaya muhtaç olduğunu belirterek, ‘Bu konuyu Meclis gündemine taşıyacağız’ açıklamasında bulundu.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın 23 Ocak 2004’te Davos’ta İsrailli işadamı Sami Ofer’in oğlu olan ve Ofer Grup Başkanı Eyal Ofer ile görüştüğünün ortaya çıkmasını Baykal, ‘Bu tatsız bir manzara. Her bakımdan üzerine gidilmesi gereken bir durum’ diye değerlendirdi. Baykal, Hürriyet’in konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, Tüpraş’ın yüzde 14.76’lik hisselerinin büyük ihale öncesinde ilginç bir eporasyonla satılmasına ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdi:

KUŞKULU YÖNTEMLER:

Hiç gerekmediği halde alelacele ve kuşkulu yöntemler kullanılarak, özel ve kişisel görüşmeler yaparak, sıradışı bir 14.76’lık blok hisse satışının ana hisse satışından önce greçekleştirilmiş olmasının anlamı son ihaleden sonra daha iyi ortaya çıkıyor. Bu son ihalede TÜPRAŞ’ın satışıyla gerçek değeri anlaşıldı.

PARMAĞINDA OYNATIYOR:

Bu uygulamanın arkasındaki firmanın hükümetleri parmağında oynatarak böyle uygulamalar yaptığı da biliniyor. İsrail’de de benzer olaylar yapmış bir firma bunlar. Bizde de görüşüyor, sonra birdenbire bir telaş. Yüzde 14’ü satılacak! Sıradışı bir olay, herkes şaşırıyor. Bundan sadece bir kuruluşun haberi oluyor. Onun (Global Menkul Değerler) müracaatı hemen ertesi gün değerlendiriliyor. Ve şimdi sonuç ortada. Birkaç ay içinde yaklaşık 800 milyon dolarlık haksız bir kazanç sağlanıyor.

SORUMLUSU ORTAYA ÇIKMALI:

Bunun sorumlusunun ortaya çıkması lazım. Ayrıca satış süreci de gene çeşitli şaibelerle gerçekleşiyor. İki yönetim kurulu üyesini sokuyor. Bu iki yönetim kurulu üyesi, yeni yönetim kurulunda da bulunacak. o ikisi oraya yerleşecek. Bu yönetim kurulu üyelerini oradan uzaklaştırmak için Koç’un bunlara da çok ciddi bir fiyattan hisselerini alma girişiminde bulunması zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bunun da mali bir anlamı var. O aracı kurumla ilgili iki yönetim kurulu üyesinin ayrılmış olması ve diğer uygulamalar çok ciddi kaygıları ortaya çıkıyor.

KAPSAMLI AYDINLATILMALI:

Bu konunun çok kapsamlı biçimde aydınlatılmasına ihtiyaç var. Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde Millet Meclisi gündemine getireceğiz. Buna hiç şüphe yok. Kişisel ilişkilerle iş götürme yöntemi bu yüzde 14.76 lık hisse satışında çok net bir şekilde görünüyor. İkinci aşama için böyle birşey söylemek sözkonusu değil. Ama o birinci aşamada zaten ne olacaksa oldu, haksız 800 milyon dolarlık bir kazanç birilerinin cebine girdi. Halbuki o 800 milyon dolar Türkiye’nin, hazinenin kazancı olarak korunabilir, değerlendirilebilirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle