İsrailli Fishman YTL’de 310 milyon dolarını batırdı

Hürriyet Haber
03.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye'de piyasalarda mayıs-haziran aylarında yaşanan türbülansın, İsrail’in önde gelen işadamlarından ve Fishman Grubu’nun sahibi Eliezer Fishman’ın varlıklarının önemli bir bölümünü kaybetmesine yol açtığı öne sürüldü. İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, "Fishman varlıklarının yüzde 20-30’unu Türk Lirası kumarında kaybetti" diye yazdı.

VARLIĞININ YÜZDE 30’U:

İsrail’in büyük gazetelerinden Haaretz’ın, Fishman Grubu’na yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, "Eliezer Fishman’ın Türk Lirası’yla oynadığı kumar nedeniyle varlıklarının yüzde 20-30’unu kaybettiği sanılıyor" denildi. Grubun kayıplarını açıklamayı reddettiğine dikkat çeken gazete, Fishman’ın kayplarının 1.4 milyar Yeni İsrail Şekeli’ne (yaklaşık 310 milyon dolar) ulaştığı haberlerini anımsattı. Fishman’ın "bu kumarı", daha çok borsada işlem görmeyen şirketler aracılığıyla oynadığı kaydedilen gazetenin haberinde, aynı kaynağa dayanarak İsrail Merkez Bankası’nın bünyesindeki bankacılık denetçisinin, Fishman’la ilgili olarak bankalardan bilgi talep ettiğini ve bu bilgilerin kendisine ulaştırıldığını yazdı.

İSTEMEYEREK SATIŞ YAPIYOR

Haberde, Fishman’ın uğradığı zararlar nedeniyle varlık satmaya yöneldiği belirtilerek "Belki daha önce planlamadığı varlıklarını satmaya karar verdi" derken, Fishman’ın "gergin piyasaları yatıştırmak amacıyla beş şirketteki payını satarak 200 milyon dolar elde edeceğini" söylediğini anımsattı. Gazete Fishman’ın son olarak da kredi kartı şirketi CAL’daki yüzde 24’lük payını iyi bir fiyata sattığını yazdı. Fismhan’ın yüzde 24’ünü sattığı şirketin piyasa değerinin 1.5 milyar Yeni İsril Şekeli olduğunu bildirdi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı