GeriEkonomi İsrail'in saldırısına Türk ekonomi dünyasından ilk tepkiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'in saldırısına Türk ekonomi dünyasından ilk tepkiler

İsrail'in saldırısına Türk ekonomi dünyasından ilk tepkiler
refid:14888539 ilişkili resim dosyası

İş dünyası, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasına sert tepki gösterdi.

TÜSİAD, İsrail'in Gazze'ye giden gemiye yaptığı saldırıyı şiddetle kınadı. TÜSİAD'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Gazze halkına insani yardım amacıyla yola çıkan bir yardım konvoyuna İsrail ordusunun uluslararası sulardaki kanlı askeri müdahalesi, insanlık tarihine, sivil bir inisiyatife karşı orantısız ve kontrolsüz askeri güç kullanımının en trajik örneklerinden biri olarak kaydedilmiş bulunmaktadır.

Gerekçe ne olursa olsun, barışçı faaliyetlerde bulunmayı arzu eden sivil bir güce karşı bu tür hareketlerin kabulü mümkün değildir. Yaşatılan bu insanlık trajedisini şiddetle kınar; hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.
 
Sorumluların uluslararası hukuka hesap vermesi gerektiğini vurgular; uluslararası camiayı ve özellikle Birleşmiş Milletler’i, evrensel insani değerler ve insan hakları bağlamındaki misyonlarına uygun bir şekilde, konuyla ilgili olarak ivedilikle tepki vermeye davet ederiz.”

"AKILLARINI BAŞLARINA ALSINLAR"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, “İsrail, kural ve insanlık tanımaz tavırları ile bütün dünyanın tepkisini toplarken, İsrailli yöneticiler artık akıllarını başlarına almak zorundadır” dedi.

Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını “asla ve asla kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

İsrail'in bütün dünyanın gözleri önünde işlediği suçlarına bir yenisini daha eklediğini belirten Yalçıntaş, Gazze'ye insani yardım götüren ve içinde sadece yardım malzemeleri ile sivil insanların bulunduğu gemilere saldırıda bulunduğunu ifade etti. Murat Yalçıntaş, şunları kaydetti:

“Tamamen insani amaçlarla ve yardım gayesiyle Gazze'ye ulaşmaya çalışan gemilere yönelik bu saldırı, hiçbir şekilde kabul edilemez. Uluslararası hukuka aykırılığının ötesinde, insanlığın sınırlarını zorlayan ve hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. İsrail, kural ve insanlık tanımaz tavırları ile bütün dünyanın tepkisini toplarken, İsrailli yöneticiler artık akıllarını başlarına almak zorundadır. Aksi takdirde, başta Türkiye ile ilişkileri olmak üzere dünya ile ilişkilerinde telafisi mümkün olamayacak bir yere varacaktır. İsrail devleti bir an önce, saldırılarla ilgili açıklama yapmalı, yardım konvoyuna da izin vermelidir. Kameraların önünde gerçekleşen saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum.”

BAKAN ŞİMŞEK: İSRAİL VAHŞETİNİ LANETLİYORUM

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı operasyon ile ilgili olarak, “İsrail vahşetini, devlet terörünü lanetliyorum, kınıyorum” dedi.

Şimşek, 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarına katılanlardan oluşan bir heyeti kabulünde, bugünün acılı bir gün olduğunu belirterek, Gazze'ye yardım götüren filonun saldırıya uğradığını hatırlattı.

Bu saldırıda aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu birçok insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Şimşek, “Ben bu vesileyle İsrail vahşetini, devlet terörünü lanetliyorum, kınıyorum. Bu aslında insanlığa karşı bir saldırı” diye konuştu.

Bakan Şimşek, böylesine güzel bir ziyaretin kötü bir gündemle paralel olmasına üzüldüğünü belirterek, çocuklara, “O nedenle şarkılarını dinleyemeyeceğiz. Sadece şiirlerinizi dinleme imkanı bulacağız” dedi.

Şimşek, ziyaretin ardından gazetecilerin hükümetin tepkisinin ne olacağına dönük sorusu üzerine, Dışişleri Bakanlığı'nın gerekli açıklamayı yaptığını, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da bir basın toplantısı düzenlemekte olduğunu bildirdi.

Durumu yakından takip ettiklerini ifade eden Şimşek, “Aslında bu, uluslararası karasularda yapılan bir devlet terörü. Biz insanlığa karşı yapılan bu müdahaleyi lanetliyoruz, kınıyoruz” diye konuştu.

MÜSİAD: KARDEŞLİK DUYGULARINA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ VE LANETLİYORUZ

MÜSİAD Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada ise , İsrail'in Türk yardım gemilerine düzenlediği saldırı kınandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“(Kardeşi açken tok yatan bizden değildir) vicdani sorumluluğunun gereğini yerine getirmeye çalışan yaşlı, kadın ve çocukların bulunduğu insani yardım gemilerine İsrail'in yaptığı bu keyfi ve vahşi saldırıyı en ağır şekilde kınıyoruz.İsrail, elinde tek bir silah dahi olmayan, uluslararası sularda seyir halindeki, beyaz bayrak çekmiş, sadece insani yardım amaçlı yük taşıyan bu gemilere yaptığı saldırı ile insan hayatını, insan hak ve hürriyetlerini ve bunlara yönelik barışçı tüm girişimleri tanımadığını tüm dünyanın gözü önünde sergilemiştir.
Uluslararası sularda meydana gelen, uluslararası hukukun hiçe sayıldığı ve hiçbir mantıklı gerekçesi bulunmayan bu saldırının dünyanın hiçbir kesimi tarafından kabul görmesi mümkün değildir, olmamalıdır. Eşitlik içermeyen, çıkarcı saldırı ve açıklamaların arkasına gizlenmeye de artık hiçbir dünya liderinin lüksü kalmamıştır. Dünyanın birçok ülkesinden insani yardım amacıyla bir araya gelen tamamıyla sivil yüzlerce kişiye ve arkasındaki milyonlarca kişiye yapılan ve sadece zulüm anlayışının ürünü olan bu saldırıyı gerçekleştirenlere dünyanın dur demesinin zamanı gelmiştir.”

Bu bağlamda, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası toplumu, İsrail'e yaklaşımını bir kez daha gözden geçirmesi ve gerekli yaptırımların İsrail üzerinde uygulanması için göreve davet eden MÜSİAD açıklamasında, İsrail'in tüm dünyaya hesap vermesi gerektiği gerçeğiyle, BM Güvenlik Konseyinin sadece bu konuyla ilgili olarak acilen toplanması yönünde, ilgili ülkelerin harekete geçmesinin önemi vurgulandı.

İskenderun Deniz İkmal Komutanlığı karargahına yönelik yapılan roketli saldırıya da dikkatin çekildiği açıklamada, “Saldırının zamanlaması ve yapılış tarzı oldukça düşündürücüdür. Türkiye'nin uluslararası düzeyde yürüttüğü başarılı ilişkileri ve ulaştığı etkinliği gölgelemeye yönelik yapıldığı anlaşılan bu saldırıları her kesimin kınaması gerektiğini düşünüyor, her iki olayda da şehit düşen tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor, yaralılara acil şifa dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

ATO: SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ 

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ile Oda Meclisi Başkanı Nurettin Gürgür, İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götüren sivillere yönelik yaptığı silahlı saldırıyı sert bir dille kınadı. Aygün ile Gürgür, İsrail'in, tek amacı barış olan sivillere, uluslararası hukuka aykırı olarak silahlı saldırıda bulunmasının kabul edilemez olduğunu bildirdiler.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aygün ve Oda Meclisi Başkanı Nuri Gürgür tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, İsrail'in, tek amacı barışa katkı yapmak olan sivillere, tüm uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak silahlı saldırı düzenleyip, kan dökmesinin kabul edilemez olduğu bildirildi.

Çok zor durumdaki Gazze halkına insani yardım ulaştırmaya çalışan ve aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu gemiye silahlı saldırı düzenlemenin insanlık dışı bir davranış olduğu belirtilen açıklamada, “İsrail'in barışçı girişimleri böylesine sert müdahalelerle bastırması, Ortadoğu'daki barış girişimlerine yapılmış en büyük darbedir. İsrail'in bu insanlık dışı davranışını şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” denildi.

Açıklamada, hükümete, İsrail'e karşı uluslararası hukukun gereklerini yerine getirilmesi hususunda her türlü girişimi yapma çağrısı yapılarak şöyle denildi:

“İsrail uluslararası sularda seyreden gemilere silahlı müdahalede bulunarak uluslararası hukuku çiğnemiştir. Üstelik bu saldırıyı orantısız güç kullanarak, savunmasız sivillere karşı düzenlemiştir. Ondan fazla insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan bu saldırıyı yapan İsrail'in, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası kurullarda acilen yargılanması ve cezalandırılması hukukun gereğidir. İnsanlık, hukuk ve adalet gibi evrensel değerlere meydan okuyan ve kaba gücü egemen kılmaya çalışan saldırgana hak ettiği cevabı vermediği takdirde dünyada ve bölgede barış ve huzurun kurulması mümkün olmayacaktır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle