GeriEkonomi İsrail: Papa'yı size bırakmayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail: Papa'yı size bırakmayız

Turizm Bakanı İbrahim Gürdal, 2000 yılında Papa'yı Türkiye'ye davet ederken, İsrail Turizm Bakanı Moshe Katsav, Papa'nın bu tarihte İsrail'i ziyaret etmeye karar verdiğini savundu. Dünya Turizm Örgütü'nün (WTO) İstanbul'da gerçekleştirilen 12'inci Genel Kurul toplantısına katılan Moshe Katsav, Hürriyet'e verdiği demeçte, 1998 yılında İsrail'in 50'nci kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlatarak ‘‘2000 yılında da Papa Hristiyanlığın doğduğu yer olan İsrail'i ziyaret edecek. Ortada her iki ülkenin de önem verdiği güzel bir bayan var. Bu bayanın ismi Vatikan. Bu bayanla her iki ülke de ilgilenebilir. Papa 2000 yılında İsrail'i ziyaret edeceğini açıkladı. Türkiye'nin de böyle bir teklifte bulunmasına sevindim’’ dedi.

SİZ DE BİZE GELİN

İsrail için Türkiye'nin çok önemli bir turizm ülkesi olduğunu belirten Katsav, aynı ilgiyi Türkiye'den göremediklerinden yakındı. Kendi ülkelerine en çok turistin İskandinav ülkeleri, İngiltere ve Almanya'dan geldiğini ancak Türklerin İsrail'e pak fazla rağbet etmediklerini söyleyen Katsav şöyle konuştu:

‘‘Yaklaşık 300 bin İsrailli her yıl ülkenizi ziyaret ediyor. Ama Türkler için maalesef İsrail çok popüler değil. Zamanla İsrail'i ziyaret edecek Türk turistin sayısının artacağına inanıyorum.’’

İsrail'den Türkiye'ye gerçekleştirilen kumar turizminin abartıldığına da değinen Kasav, ‘‘İsrailliler'in Türkiye'yi sadece kumar için ziyaret ettiklerini sanmıyorum. Bunu çok derin araştırmadım, ama denilen kadar büyük boyutlarda değil’’ dedi.

İsrail-Türkiye arasındaki ilişkilerin olumlu geliştiğini açıklayan Katsav, iki ülke arasında geçen yıl 600 milyon dolarlık ticaret gerçekleştiğini belirtti. Bu olayı ‘‘olağanüstü’’ diye nitelendiren Bakan, ‘‘İki ülkenin birbirinden faydalanabileceği çok konu var. Turizm de bunlardan biri. Hem turist gidiş gelişlerimizi hem de bilgilerimizi gün geçtikçe arttırabiliriz’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle