GeriEkonomi İspanyol TVE reklam almayacak pastayı özel TV’ler paylaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanyol TVE reklam almayacak pastayı özel TV’ler paylaşacak

İSPANYA’da en çok izlenen televizyon kanalı konumundaki devlet televizyonu TVE’de eylül ayından itibaren reklamların kaldırılacağı açıklandı. İspanyol hükümeti tarafından ekonomik krizden etkilenen özel televizyon kanallarının reklam gelirinden daha fazla pay almaları amacıyla hazırlanan ve geçen ay parlamentoda kabul edilen yasa çerçevesinde, TVE’de reklamların 2010 yılında tamamen kaldırılması hedefleniyor. İspanyol basınında, bugüne kadar reklam pazarından en büyük payı alan TVE’nin artık reklama yer vermemesiyle özel televizyonların ve telekomünikasyon operatörlerinin yılda yaklaşık 500 milyon Euro’luk bir reklam pastasını paylaşması bekleniyor. TVE Genel Müdürü Javier Pons, “reklamsız TVE’nin sıkıcı olacağı” görüşüne katılmazken, “Tam tersine çok ilginç olacak. Yaratıcılığı artıracak, yeni bir sayfa açılıyor” dedi.
Bütçenin yüzde 45’i
Devlet kanalı TVE’nin yıllık bütçesi 1.2 milyar Euro buluyor. Artık reklam geliri elde edemeyecek olan TVE’nin giderlerinin yüzde 45’inin (550 milyon Euro) devlet bütçesinden karşılanacağı, geri kalanın ise gelirlerinin yüzde 3’ünü verecek özel televizyonlardan ve yüzde 0.9’unu verecek telekomünikasyon operatörlerinden sağlanacağı belirtiliyor.
Reklam şirketleri
İngiltere ve Fransa’da da benzer örnekler olduğunu kaydeden İspanyol hükümeti, uzmanların ve kamuoyunun TVE’nin reklamsız yayın yapacak  olmasına sıcak baktığını savunuyor. Reklam şirketleri ise, “ücretlerin artacağı, rekabetin  azalacağı ve küçük ölçekli reklam firmalarının zor durumda kalacağı”  görüşünü savunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle