GeriEkonomi İspanyol işadamlarının Türkiye ilgisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanyol işadamlarının Türkiye ilgisi

İspanyol işadamlarının Türkiye ilgisi
refid:7433595 ilişkili resim dosyası

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) geçen 26 Eylül tarihindeki gezisinin devamı olarak 8-9 Ekim'de Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak olan İspanya İşverenler Organizasyonları Konfederasyonu (CEOE) Başkanı Gerardo Diaz Ferran, “İspanyol işadamları, olası tüm iş alanlarında Türkiye ile en büyük işbirliğini arzu ediyor” dedi.

CEOE Başkanı Ferran, Türkiye'de işadamlarıyla yapılacak toplantıların yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Nazım Ekren ile de görüşeceklerini belirtip, hedeflerinin “iş alanlarında işbirliğimizi güçlendirmekte İspanyol işadamlarının ilgisini gösterip, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine desteğimizi ifade etmek” olarak açıkladı.

CEOE ve TÜSİAD'ın 9 Ekim'de bir “İşbirliği Antlaşması” imzalayacaklarını kaydeden Ferran, “TÜSİAD ve CEOE, iki faaliyette çok sıkı çalışacaklar. Her iki kurumunda yer aldığı önde gelen Avrupa örgütlerinden olan ve AB'nin iş dünyası, finans ve ekonomik beklentilerinde Avrupa Komisyonunun diyalogcusu konumunda bulunan Business Europe'da Türkiye'nin orta vadeli uygun bir takvimle müzakerelerini destekleyeceğiz. İkili ilişkilerde ise iki ülkenin endüstri ve teknoloji alanındaki işbirliğini güçlendirip, Türkiye'deki İspanyol yatırımcıların işlerini kolaylaştıracağız” açıklamasında bulundu.

Ferran ayrıca, İspanya'daki Türk firmaların mevcudiyetini en üste çıkartıp, kalkındırmak gerektiğinin altını çizerek, “Özellikle Avrupa'da çok aktif olan bazı Türk endüstri holdingleri halen bizim ülkemizdebulunmuyorlar. 9 Ekim'de Ankara'da imzalayacağımız antlaşmada buna da değinip, Türk firmalarının İspanyol pazarında özellikle otonom bölgelerdeki aktivitelerinin kolaylaştırılması için CEOE olarak işbirliğivereceğiz” dedi.

Antlaşma gereği ayrıca TÜSİAD ve CEOE'nin üçüncü pazarlara yönelik “Ortak Yatırım Komitesi” kurması da öngörülüyor. CEOE Başkanı ayrıca “İspanyol firmaların Türkiye'de en fazla ilgilendiği sektörler nelerdir?” sorusuna, “İspanya'nın, yol, havaalanı, liman gibi altyapı projelerinde uluslararası büyük bir tecrübesi var. Sadece bunların inşaasında değil işletme ve yönetiminde de. Bu alanda Türkiye'de mevcut olan önemli projelerin mevcudiyetini hesaba katarak, bu sektörü aynı zamanda çevre, elektrik, otomasyon, lojistik sektör ve turizm ilgili projelerle birlikte değerlendiriyoruz. Tabii bunlardan bazıları orta vadede daha çok ilgi çekici” cevabını verdi.

TÜRKİYE'YE YÖNELİK YATIRIM PLANI KARARI

Bu arada Ferran, son yıllarda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde görülen net artışla ilgili olarak, “Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde yabancı yatırımcılar için gerçekleştirdiği önemli yasal değişiklilerdenTürkiye'deki İspanyol firmaların sayısı, İspanyol ekonomisinin uluslararası düzeyde büyümesinden ve AB'nin en dinamik ekonomisi olmasından da İspanya'daki Türk firmalarının sayısı artış göstermiştir” değerlendirmesini yaptı.

Ferran, İspanya Endüstri, Turizm ve Ticaret Bakanlığı ile CEOE'nin Türkiye için ortak bir plan ele aldığını belirterek, bu plan gereği 2007-2009 yılları arasında Türkiye'ye yönelik promosyon ve mali destek için 360 milyon Avroluk bir yatırımın öngörüldüğünü, bunun da “İspanyol iş ve siyaset dünyasının Türkiye'ye olan çıkarlarının ne kadar büyüdüğünün bir göstergesi” olduğunu kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle