GeriEkonomi İspanya'da işsizlik sorunu devam ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya'da işsizlik sorunu devam ediyor

İspanya'da işsiz sayısı eylül ayında arttı ve toplamda 4 milyon 226 bin 774'ye ulaştı.

 İspanya'da Çalışma ve Göçmen Bakanlığı'nın bugün açıkladığı rakamlara göre, geçtiğimiz eylül ayında işsiz sayısında 95 bin 817 artış görüldüğü ve mevcut durumda ülkede 4 milyon 226 bin 774 işsiz olduğu belirtildi.

AB ülkeleri arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan İspanya'da, nisan ve temmuz ayları arasında görülen işsiz sayısındaki azalma umutlandırsa da, ağustostan sonra eylülde de işsiz sayısının tekrardan artışa geçmesi endişeye yol açtı. 1996 yılından itibaren eylül aylarına bakıldığında işsiz sayısındaki en büyük artış bu eylülde görüldü.

Açıklanan verilerde, işsizliğin en çok hizmet ve endüstri sektörlerinde arttığı belirtildi.

DURUM KARIŞIK VE ZOR
  
İspanyol hükümetinde istihdamdan sorumlu devlet sekreteri Mari Luz Rodriguez, "Durum karışık ve zor" derken, hükümetin 2011 yılı için öngördüğü 100 bin kişiye net istihdam yaratılması hedefinin gerçekleşmesinin zor olduğunu vurguladı. Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado ise biraz daha iyimser konuşarak, yıl sonunda daha iyi rakamlar beklediklerini ifade etti. Salgado, "Geçen yıla oranla bu yılki rakamların daha kötü olduğu gerçek, ama ne olursa olsun biz planımızı uygulamaya devam edeceğiz. Yıl sonunda biraz daha iyileşme olacağını umuyoruz" dedi. 

Öte yandan, ana muhalefetteki Halk Partisi (PP) ise "İspanya'da iş serbest düşüşte ve böyle giderse hepimiz işsiz kalabiliriz" şeklinde açıklamalar yaparak, hükümeti sert dille eleştirdi. PP İletişim Sekreter Yardımcısı Esteban Gonzalez Pons, 20 Kasım'daki erken genel seçimleri kazanmaları halinde, "KOBİ'leri teşvik eden, vergileri düşüren, yeni bir iş reformu için çalışacaklarını" savundu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle