GeriEkonomi İspanya tetikledi piyasalar karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya tetikledi piyasalar karıştı

İspanya tetikledi piyasalar karıştı
refid:21052830 ilişkili resim dosyası

İspanya’nın, kurtarılması için yardım isteyeceğine yönelik beklentiler, uluslararası piyasalarda kaygıları artırıyor.

Geçen hafta cuma günü merkezi yönetimden maddi destek isteyeceğini duyuran Valencia bölgesel yönetiminin ardından, Murcia da devlette yardım isteyeceğini açıkladı. El Pais Gazetesi, milli gelir bakımından İspanya’nın en büyük bölgesi Katalonya’nın da yardım isteyebileceğini yazdı.

Tahvil faizi rekorda

Tüm bu gelişmeler ülkenin borçlanma maliyetlerini de artırıyor. İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizi dün yüzde 7.55’i görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Ülkelerin 10 yıllık borçlanma maliyetlerinde yüzde 7 seviyesi tehlikeli düzeyde yüksek kabul ediliyor. İspanya’da faizlerin rekor seviyeye ulaşması ve Euro Bölgesi ülkelerinin yüzde 87.3 olan kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı (GSYH), bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 88.2’ye yükselmesi, Euro krizine ilişkin endişeleri artırdı. Buna bağlı olarak İtalya’da da 10 yıllık tahvil faizleri sert şekilde yükselerek 6.42’yi gördü.

Borsalar hızlı düştü

Euro Bölgesi’ndeki mali kriz endişelerinin alevlenmesi ve Çin’in yavaşlayacağına dair kaygılarla Avrupa piyasaları haftaya sert satışlarla başladı. İspanya’da sermaye piyasalarını denetimi altında tutan CNMV, borsada açığa satışın yasaklandığını açıkladı. 3 aylık yasağın ardından Avrupa borsalarında satışlar hızlandı. Londra borsasında FTSE 100 endeksinde kayıp yüzde 2’ye dayanırken, Paris Borsası’nda CAC 40 Endeksi yüzde 2.7 düştü. Frankfurt Borsası’nda DAX Endeksi yüzde 3.1 ve İspanya borsasında da IBEX 35 endeksi yüzde 4.6 oranında değer kaybı yaşandı. İMKB Ulusal 100 de yüzde 1.7 kayıpla 60 bin 736 puana geriledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, birinin Euro için harekete geçmesi gerektiğini, bunu yapabilecek tek kurumun Avrupa Merkez Bankası olduğunu söyledi. “Avrupa Merkez Bankası saklanıyor” diyen Margallo, bankanın tahvil alımlarına başlaması gerektiğini ifade etti.

Alman ekonomisinin durumu belirsiz


ALMANYA Merkez Bankası (Bundesbank), ülkenin ekonomik görünümüne ilişkin belirsizlik bulunduğunu ve ekonominin borç kriziyle ilgili sıkıntılara rağmen ikinci çeyrekte ılımlı bir büyüme kaydetmesinin beklendiğini açıkladı. Bundesbank aylık raporunda, son verilerin karmaşık bir tablo ortaya koyduğunu belirtti. Raporda, “Ekonomik gelişmelere ilişkin büyük belirsizlik söz konusu” denildi.

Önlemlere rağmen AB’nin  borç yükü artıyor

EURO Bölgesi’nde Yunanistan, Portekiz, İrlanda, İspanya ve Kıbrıs Rum kesimini ortaklarına el açmaya zorlayan borç krizi büyümeye devam ediyor. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, Euro Bölgesi’nde geçen yıl yüzde 87.3 olan kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı (GSYH), yılın ilk çeyreğinde yüzde 88.2’ye ulaştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle