GeriEkonomi İSO'dan Güneydoğu'ya destek sözü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İSO'dan Güneydoğu'ya destek sözü

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis üyelerinin Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır'ı kapsayan Güneydoğu gezisi sona erdi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, bölgede istihdam ve yatırımları artırmaya yönelik 4325 sayılı kanunun uzatılması konusunda somut destek vereceklerini bildirdi.

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) bölgeye çok şey getireceğini vurgulayan Küçük, ''Bu bölge Türkiye için çok önemli. GAP zaten dünyada eşi az görülen bir altyapı projesi ve yörenin kalkınmasıyla ilgili. Bölgelerin kalkınması, ülkenin kalkınması demek. Göç gibi sosyal bir sorunun önüne geçmesi açısından çok önemli'' diye konuştu.

İnsanların doğduğu yerde iş ve aş bulabilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Küçük, GAP sayesinde bunun kısa zamanda gerçekleşeceğini ifade ederek, ''GAP değişiyor, Türkiye de değişecek. Hep umudumuz bu''dedi.

Küçük, sanayi odası başkanlarının mesajlarının, terör sonrası doğuda ekonomik kalkınma sürecinin devamlılığı ve bu bölgelerde istihdam ve yatırımları artırmaya yönelik 4325 sayılı kanunun uzatılmasına yönelik olduğunu bildirdi.

Tanıl Küçük, şunları kaydetti:''Bu bölgelerin kalkınması, ülkenin kalkınması açısından çok önemli. Bölgelerarası kalkınmışlık farkı, Türkiye'nin en büyük sorunu. Bunu kapatabilmemiz lazım. Bu anlamda da bu bölgeye teşviklerin devam etmesi, 4325 sayılı kanunun uzatılması, bölgenin sanayi olarak kalkınması, istihdam yaratabilmesi çok önemli. İSO bu konuda somut desteğini verecek.''
  
Siyasi istikrarın, Türkiye'nin kalkınması ve sanayinin istediği yatırım ikliminin yaratılması için çok önemli olduğunu dile getiren Küçük, ''Hepimiz şikayet ediyoruz. Buradan da siyasi istikrarın olmamasından şikayet ediyoruz, İstanbul'dan da'' dedi.

''SEÇİMLERİN TARİHİNDE YAPILMASI ÖNEMLİ''
 
İSO Başkanı Küçük, seçimlerin tarihinde yapılmasının önemini yinelerken de, seçimden istikrar çıkmasının kendileri için önemli olduğunu ve bu arayışlarının devam edeceğini duyurdu.

Ekonomik programda sapma olmadığını gördüklerini ifade eden Küçük, seçim kararının ertelenmesinin ekonomiye ne boyutta yansıyacağı konusunda kahin olmak gerektiğini ancak makraoekonomik dengelerde bir ''oturmuşluk'' söz konusu olduğunu kaydetti.
 
Küçük, ''Parlamento erken seçim kararını almış. Şimdi hangi haklı gerekçeye dayanarak erken seçim kararını erteleyecek? Bunu topluma nasıl anlatacak? Parlamentonun saygınlığını nasıl koruyacak?'' diye sordu.

Bütün oda başkanlarının da bu şekilde düşündüğünü ifade eden Küçük, erken seçimin zamanında yapılmasının şu an için ekonomik boyutundan çok sosyal, ahlaki ve moral boyutunun daha önemli olduğunu vurguladı.      
Küçük, ''Şimdi girdiğimiz yolda Türkiye, demokratik teamüller içerisinde siyasi istikrarı sağlamak zorunda. Artık bu yolun geri dönüşü yok'' dedi.

''AYAKTA KALAN SANAYİCİNİN DE ARTIK DERMANI KALMADI''
 
Küçük, bir basın mensubunun ''DPT, 2. çeyrekteki büyümenin stoklardan kaynaklandığını açıkladı. Sanayicinin elinde böyle bir stok var mı? Bu stok ileride daha kötü sonuçlar doğurabilir mi?'' sorusu üzerine de, şöyle dedi:

''Büyümede ciddi oranda bir küçülmeye sebebiyet verebilir. Biz hep sürdürülebilir büyümeye istikrarlı büyüme diyoruz. İhracattaki artış kadar, Nisan ayındaki olumlu hava, faizlerin düşme ihtimali, eldeki stokların erimesi ve geriye dönük piyasaların daha da artacağı düşüncesi sanayiciyi bir anlamda stoklara çalışmaya yöneltti.

Bu olumlu hava Nisan ayından sonra değişti. İç piyasadaki talep artmazsa, stoklarda erime söz konusu olmazsa son çeyrek büyüme açısından sıkıntılı olur.''
  
Dünya Bankası'nın İstanbul Yaklaşımı için vermeyi öngördüğü 500 milyon doların bir kısmıyla sanayiye kan verileceğini belirten Küçük, KOBİ'lerin sıkıntılarını her fırsatta dile getirdiklerine işaret etti.

Küçük, ''Ayakta kalan sanayicinin de 'artık dermanı kalmadı' diyoruz. Kaynak ihtiyacına dikkat çekiyoruz. Büyük ihtimal seçimlerden sonra kullandırılacak bir kaynak'' diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle