İSO: Küçük sanayici darboğaza girdi

Hürriyet Haber
02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) üyeleri arasında yaptığı ‘‘Ekonomik Durum Tespiti’’ anketinden, küçük işletmelerin finansman darboğazına girdiğini ortaya koydu. İSO Başkanı Hüsamettin Kavi, ‘‘Ciddi önlemler alınması gerekiyor’’ dedi.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, küçük, orta ve büyük boy işletmelerin finansman darboğazı yaşadıkları uyarısında bulundu. İSO tarafından üyeleri arasında gerçekleştirilen ‘‘1998 Yılı Ekonomik Durum Tespit Anketi’’nin sonuçlarını açıklayan Kavi, küçük boy işletmelerin yüzde 66'sının, orta boy işletmelerin yüzde 59'unun ve büyük boy işletmelerin yüzde 52'sinin finansman darboğazında bulunduğunu açıkladı.

İSO'nun anketine göre, bütün sektörler bir arada ele alındığında ise 1998 yılının ilk yarısında sanayi kuruluşlarının yüzde 33'ü üretimde, yüzde 39'u iç satışlarda, yüzde 29'u dış satışlarda, yüzde 34'ü siparişlerde ve yüzde 26'sı ise istihdamda düşüş trendi izledi.

İSO Başkanı Kavi, küçük, orta ve büyük boy işletmelerin, üretim, istihdam, ihracat ve satışa ilişkin karşılaştıkları sorunlarda etkilenme oranlarının farklılık gösterdiğini söyledi. Kavi, şöyle devam etti:

‘‘Küçük, orta ve büyük boy işletmelerin sorunlarda etkilenme oranları oldukça farklılık gösterirken, finasman darboğazı konusunda işletmelerin ölçekleri o kadar etkili değil. Buradan çıkan sonuç, reel kesimin ihtiyaç duyduğu kaynakların üretime yönlendirilmesindeki güçlükler ve buna neden olan yapısal sorunların çözümlenememiş olmasıdır.’’

Paranın ekonomide değil, kamu finansmanında olduğuna değinen Kavi, ekonominin 8 ay vadeli, para hacminin ise yetersiz olduğunu belirtti. İSO Başkanı Kavi, şunları söyledi:

GERÇEKÇİ PROGRAM ŞART

‘‘Anketimizin sonuçlarının ortaya koyduğu genel tablo bize yapılması gereken çok fazla şey olduğunu gösteriyor. Küçük ve orta boy işletmelere yönelik bugüne kadar yapılan kredi, teşvik gibi uygulama yönetimlerinin ekonomide arzulanan çözümlere götürmediği ve kaynak israfına yol açtığı bir gerçek. Bu nedenle, hem KOBİ'lerin kendilerinin hem de ilgili kurumların durum değerlendirmesine dayanan ekonomi politikası arayışlarına girişmeleri büyük bir öncelik taşıyor.’’

TÜBİTAK, TTGV gibi kurumların KOBİ'lerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda çalışması gerektiğini söyleyen Kavi, yeni teknolojilerin yarının var olma şartı olduğuna dikkat çekti.

Sorunlarla mücadele eden Türk sanayicisinin, içinde bulunduğumuz kronik enflasyon ortamından çıkaracak politikaların sürdürülmesini desteklediğini belirten Kavi, şöyle konuştu: ‘‘Ancak gelir artışının sağlanması yalnızca buna bağlı değil. Bu tür politikaların uygulanması durumunda reel ekonomide daralma yaşanması doğaldır. Bütün bu sonuçlar ciddi reform tedbirlerinin alınmasındaki gecikmelerin, sosyal ve ekonomik maliyetinin giderek arttığının önemli bir göstergesi.’’

Anketten çıkan sıkıntı tablosu

Küçük boy işletmelerin yüzde 66'sı, orta boy işletmelerin yüzde 59'u, büyük boy işletmelerin yüzde 52'si finansman darboğazında.

1998'in ilk yarısında sanayi kuruluşlarının yüzde 33'ü üretimde, yüzde 39'u iç satışlarda, yüzde 29'u dış satışlarda, yüzde 34'ü siparişlerde ve yüzde 26'sı ise istihdamda düşüş trendi izledi.

Özellikle küçük ölçekli sanayi kuruluşlarında, üretim, iç satış, ihracat gibi bir çok alanda düşüş yüzde 50'nin üzerinde tespit edildi.

Deri işleme ve ayakkabı sanayiindeki firmaların yüzde 90'ı, dokuma sanayindeki firmaların yüzde 53'ü ve makina sanayiindeki firmaların yüzde 51'i üretimlerinin azaldığını belirtiyor.

Ankete katılan küçük işletmelerin yüzde 50'yi aşkın bölümünün iç satışlarında azalma olduğu tespit edildi.

1998 yılının ilk 6 ayında küçük işletmelerin yüzde 41'i, orta boy işletmelerin yüzde 19'u ve büyük işletmelerin yüzde 9'nun kapasite kullanım oranları yüzde 50'nin altında gerçekleşti.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı