GeriEkonomi İŞKUR Güney Kore'yi geçerek WAPES dönem başkanı oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İŞKUR Güney Kore'yi geçerek WAPES dönem başkanı oldu

İŞKUR Güney Kore'yi geçerek WAPES dönem başkanı oldu
refid:28930958 ilişkili resim dosyası

İŞKUR, Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği'nin (WAPES) dönem başkanı oldu. İŞKUR, ilk turda 41 ülkenin oyunu alırken, Güney Kore'nin istihdam kurumu ise 15 oyda kaldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) dönem başkanı olmasına ilişkin, "Türkiye'nin, İŞKUR'un bu alanda yaptığı önemli çalışmaların neticesi olarak bu başkanlık Türkiye'ye geçmiş bulunuyor" dedi. İŞKUR'un ev sahipliğinde Hilton Bomonti Oteli'nde düzenlenen WAPES'in 2015 Dünya Kongresi'ne katılan Çelik, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

41 OY ALDIK

Kongrenin İstanbul'da 60 ülkenin katılımıyla gerçekleştirildiği bilgisini veren Çelik, dün yapılan seçimde Türkiye'nin Güney Kore ile yarışarak WAPES'in 2015-2018 yıllarını kapsayan dönem başkanlığını, 41 oyla elde ettiğini söyledi. Çelik, WAPES dönem başkanlığını İŞKUR adına Genel Müdür Nusret Yazıcı'nın yürüteceğini anımsatarak, "Son derece önemli. Türkiye'nin, İŞKUR'un bu alanda yaptığı önemli çalışmaların neticesi olarak bu başkanlık Türkiye'ye geçmiş bulunuyor" diye konuştu. Bu konudaki çalışmaları dolayısıyla Yazıcı ve İŞKUR yetkililerine teşekkür eden Çelik, ülkelerle ayrıntılı şekilde gerçekleştirilen diyaloglar neticesinde bu başarının elde edildiğini vurguladı.

SÜREMİZ 3 YIL

Çelik, WAPESin etkinlikleri kapsamında İŞKUR'un diğer ülkelerdeki benzer kuruluşların çalışmalarını yürüttüğünü kaydederek, Birlik üyesi ülkelerin özellikle istihdam ve iş gücü alanında yaşanan sorunları, deneyimleri paylaşarak bu konularda çözüm ürettiklerini anlattı. Bu alanda Türkiye ile diğer gelişmiş ülkelerin önemli deneyimleri bulunduğunu dile getiren Çelik, Türkiye'nin bunları bir araya getirerek bu 3 yıllık dönemde çok verimli şekilde kullanacağına ve örnek bazı çalışmaları ortaya koyacağına inandığının altını çizdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "Gerek bölgemizde gerekse dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanan çatışmacı anlayışların ve gelir dağılımındaki adaletsizliklerin mutlaka bir uluslararası gözle derlenip toplanmasında, ortaya konmasında yarar var. Aksi takdirde bu çatışmacı anlayışla, yaşam hakkını insanlara tanımayan bir sözde medeniyet anlayışıyla dünyanın geleceğe yürümesi mümkün olamaz. Dolayısıyla bu uluslararası kuruluşlarımızın ve kuruluşların her alanda kuşatıcı bir çalışma yaparak gerek bölüşümde adalet ve mesleki eğitimde deneyimlerin paylaşılması gibi birçok alanda bunların rapor edilmesi ve bunları dünya insanlığıyla, ülkelerle paylaşılmasının yararlı olacağı inancı içerisindeyim. Arkadaşlarımı tekrar kutluyorum. Gerçekten Türkiye önemli başarı elde etmiş oldu, bu başkanlığı alarak" şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle