GeriEkonomi İŞKUR, bin 502 dezavantajlı çocuğu meslek sahibi yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İŞKUR, bin 502 dezavantajlı çocuğu meslek sahibi yaptı

İŞKUR, bin 502 dezavantajlı çocuğu meslek sahibi yaptı
refid:21301656 ilişkili resim dosyası

“Umut Yıldızı Projesi” kapsamında düzenlenen kurslara katılan sokakta yaşayan, madde bağımlısı ve suça sürüklenme riski taşıyan bin 502 çocuk, meslek sahibi oldu.

İŞKUR, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TOBB işbirliği ile 2009'da başlatılan Umut Yıldızı Projesi, risk altında suça sürüklenmiş, sokağı yurt edinmiş, uyuşturucu bağımlısı olmuş ve benzeri olumsuz şartlarla karşı karşıya olan çocukların, suçlardan ve zararlı alışkanlıklardan korunması amacıyla uygulama konuldu.

Çocukları bilinçlendirme ve bilgilendirmeyi hedefleyen proje kapsamında, düzenlenen kurslara katılan çocuklara mesleki eğitim verildi.

Bu yıl tamamlanan proje kapsamında 3 yılda 65 ilde 73 farklı meslekte 143 kurs düzenlendi. Bu kurslardan 184'ü kız, bin 318'i erkek olmak üzere toplam bin 502 çocuk faydalandı. Kursların toplam maliyeti ise 3 milyon 979 bin 833 lira oldu.

Proje kapsamında, 18 yaş altında ve risk altında bulunan çocukların sosyal rehabilitasyonları için kısa metrajlı filmler, skeçler, tiyatro oyunları, broşür ve afişler hazırlandı. Ayrıca, çocukların rehabilitesine yönelik, merkezi ve yerel kaynaklardan faydalanılarak, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler organize edildi.

Proje kapsamında, garsonluk, grafik tasarımı ve aşçılık gibi mesleklerde eğitimler düzenlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle