İşini kaybeden girişimci oldu

Hürriyet Haber
26.01.2011 - 12:36 | Son Güncelleme:

AB Komisyonu ve TOBB desteğiyle KOBİ'lerin AB projelerinden yararlanabilmesi için danışmanlık vermek üzere kurulan İzmir AB İş Geliştirme Merkezi'nin (ABİGEM) girişimci olmak isteyenler için açtığı uygulamalı eğitim programının yoğun talep gördüğü belirtildi.

İzmir ABİGEM'in faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere EBSO Sanayiciler Kulübü'nde basın toplantısı düzenlendi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İzmir ABİGEM Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, KOBİ'lerin rekabet gücünü artırmak için gerekli olan eğitim, danışmanlık ve proje geliştirme hizmetleri sunan ABİGEM'in 2003 yılından bugüne İzmir ve çevresinde 424 işletmeye danışmanlık desteği verildiğini, düzenlenen 625 eğitim programına 3 bin 290 işletmeden 13 bin 995 kişinin katıldığını belirtti.

Gökçüoğlu, ülke genelinde 12 ABİGEM arasında İzmir'in faaliyetler açısından en başarılı merkez olduğunu savundu.

İzmir ABİGEM Direktörü Ayşe Yeniocak, KOBİ'lere AB desteklerinin yanında TÜBİTAK, İZKA, KOSGEB gibi yerel fon ve hibelere başvuru için danışmanlık verdiğini İZKA projesi kapsamında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki makine, metal ve döküm sektörlerine yönelik kümelenme projesi hazırladıklarını, 3. Sanayi Sitesi'ndeki oto tamircileri için küme geliştirme projesi hazırladıklarını ifade etti.

Kurumun girişimciliğin geliştirilmesi için de yoğun çaba sarf ettiğini dile getiren Yeniocak, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında 175 kişiye eğitim verdiklerini ifade etti.

Kriz sonrası bu eğitimlere olan taleplerde gözle görülür bir artış olduğunu ifade eden Yeniocak, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne kriz döneminde çok büyük ilgi ortaya çıktı. İşini kaybeden bir çok kişi kendi işlerini kurma alternatifini değerlendirmek için harekete geçti. KOSGEB'in destekleri de ilgiyi artıran önemli bir unsur oldu. Merkezimizin EBSO, KOSGEB, İşkur ve ilçe belediyelerle birlikte yaptığı eğitim programlarına 175 kişi katıldı. 2011'de bu sayının daha da artmasını öngörüyoruz” dedi.

BAĞIŞ'IN ELEŞTİRİLERİ

Bir gazetecinin Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın İzmir'in yeteri kadar AB proje üretemediği yönündeki eleştirilerini hatırlatması üzerine Yeniocak, şunları söyledi:

“İzmir'in proje geliştirme kapasitesi, kurumlar açısından diğer illere göre çok yüksek. 12 ABİGEM'de çalışma yürütüyoruz. BM ve AB projelerinde yer alıyoruz. Değişik illerde bu kapasite çok daha az. Bu eleştiriye katılamıyorum.

AB fonlarında gelişmişlik sıralamasına göre sınıflandırmalar var. Katılım öncesi mali yardım fonlarının çok büyük bölümü bölgelerin gelişmişliğine göre daha az gelişmiş bölgelere dağıtılıyor. Bazı fonlar için İzmir'in proje yürütme ihtimali ve şansı yok. Bu dikkate alınarak istatistiksel değerlendirme yapılmalı. Böyle bir değerlendirme yapıldığını görmedim. İzmir, Konya ile Uşak ile aynı fonlardan yararlanma şansına sahip değil. İzmir gelişmiş olduğu için daha az proje sunmak zorunda.”

Yeniocak, ABİGEM'in bulunduğu 12 ilde önemli başarıla kaydettiğini gelen talepler üzerine Sivas, Batman, Antakya ve Van'da da açılacağını sözlerine ekledi.

ABİGEM Başkan Yardımcısı Mesut Kürüm ise ABİGEM'in İAOSB'deki makine, metal ve döküm sektörü için hazırladığı kümelenme projesinin başladığını, küme içinde sanayicilerin bu sayede akaryakıt alımlarında yüzde 12, kargo şirketlerinde yüzde 50'ye varan indirim aldığını, bundan sonraki dönemde yurtdışında düzenlenen fuarlara ortak katılım sağlayacağını ifade etti.

Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı